Akce > 25 hodin s astronomií > Den na hvězdárně aneb 25 hodin s astronomií

Projekt „Buďte Galileem“

You are GalileoRoku 1609 Galileo Galilei, italský vědec, provedl jedna z prvních pozorování "hvězdy" s použitím dalekohledu. Spatřil úžasné, do té doby nevídané, věci. Měsíc byl pokryt krátery, Mléčná dráha se skládala z nespočetného množství hvězd, kolem planety Jupiter kroužily satelity, Venuše dorůstala a couvala jako náš Měsíc, Saturn byl ozdoben prstencem.
To všechno pozoroval s malým dalekohledem, který měl objektiv o průměru pouhé 4 cm. Galileo objevil zcela novou oblohu plnou překvapení a jeho pozorování vedla k zásadnímu převratu v chápání vesmíru.
V projektu „Buďte Galileem“ můžete používat stejně malý dalekohled, jaký měl k dispozici Galileo Galilei, který si sami vyrobíte z brýlových čoček nebo doma máte jednoduchý triedr s podobnými parametry. Máte i další možnost. Přijďte se podívat na nebe některým ze současných, nepoměrně dokonalejších přístrojů, které jsou k dispozici na hvězdárnách po celé České republice. Např. si můžete domluvit na Hvězdárně v Rokycanech možnost využít některého z místních dalekohledů, případně pro své pozorování využít Noc vědců (25./26. září 2009), některý z pravidelných pozorovacích čtvrtků, případně až akci Den na hvězdárně aneb 25 hodin s astronomií (24./25. října 2009).
V každém případě ale je jisté, že při svých pozorováních zažijete obdobné pocity znovuobjevování vesmíru, jaké prožil Galileo Galilei před 400 roky.

Připojte se k projektu „Buďte Galileem“!

Co dělat? S projektem „You are Galileo!“, od něhož je naše akce „BUĎTE GALILEEM“ odvozena, přišel v rámci Mezinárodního roku astronomie japonský národní organizační výbor. Jeho cílem je poskytnout co největšímu počtu zájemců jednoduché skládačky astronomického dalekohledu, aby mohli zopakovat Galileiho pozorování a zažít tak pocit z objevování vesmíru.

Tento projekt tak navazuje na jednu z celosvětových aktivit IYA propagovanou pod označením „Galileoscop“ (informace o něm naleznete na internetových stránkách Českého organizačního výboru IYA 2009: www.astronomy2009.org/globalprojects/cornerstones/galileoscope/).

V našich podmínkách je možné si postavit jednoduchý dalekohled z brýlových čoček. Návod pod patronací Českého organizačního výboru YIA 2009 připravil pan M. Švanda a naleznete jej na adrese: www.astronomie2009.cz/userfiles/file/download/galileoskop_150.pdf. Pokud se nechcete pustit do stavby vlastního „brejláku“, máte i další možnosti. V mnoha domácnostech najdete divadelní kukátko, či triedr. Tyto malé dalekohledy vám ke galileovským pozorování také velice dobře poslouží. Další možností je využít přístroje některé z blízkých hvězdáren. Tyto pohledy sice nebudou zcela kopírovat Galileova pozorování, ale umožní vám o to lépe se seznámit s jeho objevy. Stačí domluvit se s jejich pracovníky a nějaká možnost se jistě najde. O Hvězdárně v Rokycanech a Hvězdárně a planetáriu Plzeň to vím zcela určitě.

Výhodou projektu „You are Galileo!“, respektive naší mutace „Buďte Galileem“ je skutečnost, že se jedná o aktivitu, která předpokládá sice jen víceméně jednorázové kouknutí se na nebe, ale věřím, že právě tento pohled může následně vést k zahájení soustavnějších pozorování a v konečné fázi k položení základů prvotního zájmu o astronomii.

K jednotlivým tématickým okruhům na stránkách Hvězdárny v Rokycanech naleznete pracovní listy (ve formátu PDF), které vám usnadní jejich plnění. V praxi se jedná o pozorování některého, případně několika vybraných objektů, které lze nalézt na podzimní noční obloze. Do projektu byla zařazeny: Měsíc, Jupiter, Mléčná dráha, Saturn a Venuše.

Pozorovat můžete samostatně, ale o hodně větší zábavou určitě bude podělit se o vzrušení z objevů s kamarády nebo se případně do sledování oblohy zapojit jako školní třída a podobně. Projekt „Buďte Galileem“ není nijak věkově omezen. Zapojit se může kdokoli.

Vaše kresby zpracované na kompletně vyplněných pracovních listech očekáváme v období od 25. září do 25. října 2009 na Hvězdárně v Rokycanech. Lze je donést osobně (případně přímo na hvězdárně nakreslit), poslat poštou (Hvězdárna v Rokycanech, Voldušská 721, 337 01 Rokycany) nebo oskenované poslat na mailovou adresu (hvezdarna-zavináč-hvr.cz). Budeme rádi, pokud nás na naši mailové adrese budete informovat o svých úspěších či drobných nezdarech. Nejzajímavější výsledky - kresby zveřejníme na našich www stránkách (http://hvr.cz) a také oceníme. Všichni účastníci prostřednictvím e-mailu obdrží pamětní list a po posouzení odbornou porotou budou drobnými dárky s astronomickým zaměřením odměněny nejlepší a nejzajímavější kresby.

A kdy v průběhu noci jednotlivé objekty pozorovat?

Sledování Měsíce je nejvhodnější v období kolem první čtvrtě, kdy lze dorůstající Měsíc vidět na večerní obloze. Počkejte si na něj proto nejlépe na konci září, nebo pak v týdnu před ukončením termínu akce Buďte Galileem (25. 10. 2009).
          --> pracovní list

Jupiter je nejzářivější „hvězdou“ večerního nebe. S pozorováním můžete začít prakticky hned po setmění. Kolem půlnoci však již Jupiter bude rychle klesat k západu a pozorování bude obtížnější.
          --> pracovní list

Mléčná dráha je pozorovatelná v průběhu celé noci, ale i její pozorování doporučuji neodkládat dlouho po soumraku. Nejzajímavější partie v oblasti středu Galaxie (souhvězdí Střelce) se v průběhu noci rychle ztrácí pod jihozápadním obzorem. Ke sledování a kreslení Mléčné dráhy je také vhodné si vybrat tmavou, jasnou bezměsíčnou noc. Vhodné pozorovací místo bez rušivého světelného znečištění je snad samozřejmostí.
          --> pracovní list

Planeta Saturn se dostává na oblohu až ráno před svítáním. V tomto případě není tedy nutno ponocovat, ale naopak si musíte časně ráno, respektive po půlnoci, přivstat. Bezesporu nejkrásnější planeta sluneční soustavy za to určitě stojí. V průběhu letošního podzimu ji naleznete v souhvězdí Panny nedaleko hranice s dalším zvířetníkovým souhvězdím Lva.
          --> pracovní list

Už za počínajícího svítání nad východním obzorem jistě nepřehlédnete planetu Venuši. Její jas je natolik intenzivní, že její sledování je možné až do začátku tzv. občanského svítání, kdy Slunce je pouhých 6° pod obzorem.
          --> pracovní list

Všichni jste zváni k účasti!


© 2007–2020 Hvězdárna v Rokycanech a Plzni. Všechna práva vyhrazena.
Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, Voldušská 721/II, 337 11 Rokycany