Akce > Kurzy > Kurzy broušení zrcadel a stavby dalekohledů

Kurzy

Kurz logo Hvězdárna v Rokycanech pořádá i v roce 2014 tradiční kurzy "Broušení astronomických zrcadel" a "Stavby astronomických dalekohledů". Oba kurzy probíhají v areálu Hvězdárny v Rokycanech. S přesným programem budou účastníci seznámeni při zahájení každého z kurzů.
Kurz broušení astronomických zrcadel se koná od soboty 28. června do čtvrtka 3. července 2014. Zahájení se uskuteční 28. června ve 13 hodin (hvězdárna bude pro účastníky otevřena od 12 hod).
Kurz stavby astronomických dalekohledů plynule navazuje na kurz broušení. Uskuteční se ve dnech čtvrtek 3. července až neděle 6. července 2014. Kurz bude zahájen 3. 7. ve 14 hodin (hvězdárna bude pro účastníky kurzu otevřena od 9 hodin).
Přihlášku, společně se složenkou, odešlete nejpozději do 10. června 2014. Další podrobnosti a informace v pokynech.

pokyny přihláška
(kurz broušení zrcadel)
přihláška
(kurz stavba dalekohledu)

Kurz broušení astronomických zrcadel

BroušeníBroušení
Broušení
BroušeníBroušení

Cílem kurzu je seznámit jeho účastníky s technikou a postupem broušení, leštění a proměřování parametrů a kvality zrcadla. Po týdenní práci by si měl každý účastník odvážet vybroušené a vyleštěné zrcadlo o průměru cca 120 mm. Skleněný kotouč pro jeho výrobu, brusný a lešticí materiál i zapůjčení dalších potřebných pomůcek zajistí pořádající hvězdárna (je zahrnuto v ceně kurzu 650 Kč).

Kurz probíhá v areálu Hvězdárny v Rokycanech. Ubytování je zajištěno v chatkách. Na místě je možno si zapůjčit matraci - molitan (podhlavník není k dispozici). Je nutné si vzít sebou vlastní spacák. Stravování je individuální. Hvězdárna zapůjčí PB vařiče (zahrnuto již v ceně kurzu). K dispozici je lednice i mikrovlnná trouba. Jízdné si hradí každý účastník samostatně. Máte-li k dispozici lupu (zvětšující 6 až 10x), vezměte ji sebou. Nezapomeňte též na vhodné oblečení. Pracuje se převážně venku a může být i chladno a vlhko. Při práci, zejména při leštění, je třeba počítat s ušpiněním. Vezměte proto sebou též kartáček na ruce a větší čistý sepraný hadr (např. starší obyčejný ručník).

S přesným programem budou účastníci seznámeni při zahájení každého z kurzů.

První kurz broušení astronomických zrcadel se na Hvězdárně v Rokycanech uskutečnil již začátkem sedmdesátých let. V roce 1978 byl doplněn o kurz stavby astronomických dalekohledů.

Kurz stavby astronomických dalekohledů

Kurz probíhá v areálu Hvězdárny v Rokycanech. Plynule navazuje na kurz broušení. Účastníci se seznámí s praktickými pokyny a radami pro stavbu amatérského astronomického dalekohledu a získají plány na stavbu. Mají možnost zhotovit si objímku na zrcadlo (o průměru odpovídajícím zrcadlu; odlitek ze šedé litiny a jeho opracování je zahrnuto v kurzovném). Za určitých podmínek lze získat i tubus (cena nezahrnuta - cca 300 Kč) a objímku již na místě do něho funkčně upevnit. Kurzovné činí 550 Kč.


© 2007–2020 Hvězdárna v Rokycanech a Plzni. Všechna práva vyhrazena.
Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, Voldušská 721/II, 337 11 Rokycany