Akce > Messierův maratón > Messierův maratón

Messierův maratón 2015

Messier znak

Ve druhé polovině 18. století francouzský astronom Charles Messier, známý pozorovatel komet, začal sestavovat seznam mlhavých vesmírných objektů. Jednalo se z dnešního hlediska o hvězdokupy, mlhoviny a galaxie. V Messierově době byly vnímány jen jako mlhavé "obláčky", které neměnily v průběhu času svoji pozici na obloze a astronomům se často pletly právě s kometami.

Deset tipů (pdf)
Messierův katalog Formulář (xls)

Soupis, který z této jeho činnosti postupem doby počínaje rokem 1757 vznikal, obsahuje 110 objektů, které jsou označovány jako M1 až M 110 a ustálilo se pro něj označení Messierův katalog. První vydání katalogu se datuje rokem 1771. V té době čítal pouhých 45 objektů. Třetí vydání z roku 1781 již obsahoval 103 položek. Současnou podobu s výše zmíněnými 110 objekty katalog získal až počátkem 20. století, kdy byl upřesněn a doplněn o poslední objekty.

Náhoda tomu chtěla, že se Slunce jednou ročně, vždy kolem jarní rovnodennosti, dostane do oblasti, v níž se nenachází žádný objekt slavného Messierova katalogu. Z toho však vyplývá, že na samém konci zimy a začátku jara lze teoreticky během jediné noci spatřit prakticky všechny položky slavného soupisu nejjasnějších deep-sky objektů severní oblohy. Stačí jen, aby vám přálo trochu štěstí na počasí a abyste byli velice dobře připraveni.

A od toho už je jen krok k "Messierovskému maratónu". Vymysleli si jej pro zábavu, motivaci k pozorování a získávání nových zkušeností astronomové amatéři v severní Americe. "Běhá" se už mnoho desítek let. Samozřejmě, že jako každý maratón není ani tento jednoduchý. Obzvlášť když "pravověrní sportovci" při něm zakazují používat tzv. dělené kruhy, natož pak další moderní automaticky naváděné dalekohledy.

Takže když se vám napoprvé podaří zahlédnout alespoň padesát, sedmdesát objektů z katalogu, můžete být velmi spokojeni. V každém případě se jedná o skvělé procvičení práce s hvězdnými mapami a dalekohledem, které lze provádět (samozřejmě, že ne s takovouto motivací) i jindy během roku.

Od roku 2003 Messierovský maratón organizuje také Hvězdárna v Rokycanech. Letos se již po deváté do Rokycan sjedou zájemci z řad astronomů amatérů z celého Plzeňského kraje a někteří i z ještě větší dálky.

V roce 2015 připadá měsíční nov na pátek 20. března, tedy na čas, který je pro pořádání Messierovského maratónu velmi vhodný. Proto také budou mít zájemci o pozorování možnost využít zázemí Hvězdárny v Rokycanech již od pátku 20. do neděle 22. března v rámci Messierovského víkendu. S ohledem na to, že přeci jen počasí nebývá vždy našim akcím nakloněno tak, jak bychom si přáli, můžete si svůj Messierovský maratón uspořádat i "soukromně". Pokuste se o co nejlepší výsledek získat kdykoli od začátku letošního roku až do 19. března. V Rokycanech na hvězdárně se pak k vyhlášení výsledků a oficiálnímu finále sejdeme v sobotu 21. března po poledni.

Se západem Slunce pak už na hvězdárně budou zúčastnění pozorovatelé vyhlížet nad západním obzorem první objekty Messierova katalogu a v průběhu noci se budou snažit překonat dosavadní rekord v počtu spatřených objektů, který činí 104 objektů. Jejich snaha by měla vyvrcholit v neděli za postupujícího svítání, kdy se dostanou do strhujícího finiše svého celonočního „běhu“.

S východem Slunce bude pro každého z pozorovatelů, který překoná hranici 80 nalezených objektů, připraven speciální diplom. Nezbývá něž si přát, aby nám v roce 2015 přálo počasí a dovolilo užít si naplno naši soutěž.


© 2007–2020 Hvězdárna v Rokycanech a Plzni. Všechna práva vyhrazena.
Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, Voldušská 721/II, 337 11 Rokycany