


Hvězdárna v Rokycanech a Plzni,
Voldušská 721/II, 337 01 Rokycany
hvezdarna@hvr.cz, tel: 371 722 622
Evropská noc vědců 2010
Jen co skončily oslavy 900. výročí první písemné zmínky města Rokycan, do něhož se aktivně zapojila také Hvězdárna v Rokycanech, máme tu další příležitost seznámit se s místní astronomií, tentokrát přímo na samotné hvězdárně. Na pátek 24. září připadá další ročník akce vyhlašované Evropskou komisí EU pod názvem Evropská noc vědců (European Researchers´Night).
V České republice se k akci Noc vědců letos připojí většina českých hvězdáren, včetně rokycanské, která je jejím pravidelným účastníkem už od prvního ročníku v roce 2005. A jaké že bude letos zaměření? Hádat není obtížné. Aby se nějakému městu dostalo výsady mít na obloze vlastní planetku, není tak běžná záležitost a vzhledem k tomu, že Rokycanům se této výsady dostalo jen před několika dny, bude se většina programu točit právě kolem objektu (15925) Rokycany.
Za jasného počasí se samozřejmě návštěvníci podívají na oblohu zdejším největším dalekohledem s objektivem o úctyhodném průměru 50 cm. K dispozici na večerní obloze bude především planeta Jupiter, ale v jejím sousedství si prohlédneme i vzdálený Uran. Ujít si samozřejmě nenecháme ani nejnápadnější objekt páteční noci – Měsíc, pouhý jeden den po úplňku. Pokud se noc skutečně vydaří, jistě se povede najít i několik nejjasnějších objektů vzdáleného vesmíru.
Ale nudit se samozřejmě nebudete, ani pokud by se obloha zatáhla. Nejen že si nebe prohlédnete prostřednictvím dataprojektoru v teple přednáškového sálu, ale seznámíte se i s odbornou činností, které se Hvězdárna v Rokycanech věnuje, s technikou, kterou k tomu využívá. Dokonce si na speciálním simulátoru takové pozorování budete mít příležitost sami vyzkoušet.
Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, Voldušská 721/II, 337 11 Rokycany