Akce > Noc vědců > Evropská noc vědců

Evropská noc vědců 2011

Logo

V letošním roku nás čeká již sedmý ročník akce vyhlašované Evropskou komisí EU pod názvem Evropská noc vědců (European Researchers´Night). V minulém týdnu jste nás mohli v rámci Dnů vědy spatřit u Západočeského muzea v Plzni a máme tu další příležitost seznámit se s astronomií, tentokrát přímo na samotné hvězdárně. Na pátek 23. září jsme si pro vás připravili zajímavý program s astronomickou tématikou.

V České republice se k akci Noc vědců letos připojí většina českých hvězdáren, včetně rokycanské, která je jejím pravidelným účastníkem už od prvního ročníku v roce 2005. Jaké bude letos zaměření? V minulém roce jsme si připomenuli získání planetky (15925) Rokycany. Letos se budeme věnovat odborné činnosti hvězdárny - zákrytům a zatmění Slunce.

Ke shlédnutí bude samozřejmě výstava deseti panelů, které návštěvníky seznámí s tím, co jsou planetky, kde a jak se nacházejí a proč jim věnujeme stále větší pozornost.

Od 19 hodin je připraveno promítání, v rámci kterého se dozvíte více o nešťastné problematice roku 2012 a "konci světa".

Za jasného počasí se návštěvníci podívají na oblohu zdejším největším dalekohledem s objektivem o úctyhodném průměru 50 cm. K dispozici na večerní obloze bude především planeta Jupiter. Pokud se noc skutečně vydaří, jistě se povede najít i několik nejjasnějších objektů vzdáleného vesmíru.

Ale nudit se samozřejmě nebudete, ani pokud by se obloha zatáhla. Nejen že si nebe prohlédnete prostřednictvím dataprojektoru v teple přednáškového sálu, ale seznámíte se i s odbornou činností, které se Hvězdárna v Rokycanech věnuje, s technikou, kterou k tomu využívá. Dokonce si na speciálním simulátoru takové pozorování budete mít příležitost sami vyzkoušet.

Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena již od 18 hodin a s ukončením programu počítáme okolo 23 hodiny (dle zájmu účastníků a počasí). Těšíme se na Vaši návštěvu. Můžeme ještě dopředu prozradit, že součástí akce bude soutěž o dalekohled, kdy si může jeden z účastníků odnést domů.


© 2007–2019 Hvězdárna v Rokycanech a Plzni. Všechna práva vyhrazena.
Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, Voldušská 721/II, 337 11 Rokycany