Hvězdárna > Přístrojové vybavení > Vybavení - dalekohledy

Přístrojové vybavení

Dalekohledy

TSC/PW CDK-20 ASTROGRAPH (OTA)

dalekohled 20” (508/3454mm), f/6.8 zrcadlový dalekohled systému Dall-Kirgham, plně korigovaný pro pokročilá amatérská nebo profesionální využití. Antireflexní úpravy StarBright. Máme tu čest být první evropskou zemí, kde byl instalován nový 50cm dalekohled konstrukce Dall-Kirgham. Původní konstrukce pochází z dílen firmy Celestron, celosvětově známé především průkopnicky prvními sériově vyráběnými dalekohledy Schmidt-Cassegrain. Po začlenění Celestron Int. do skupiny Synta Technologies Inc. převzala konstrukci dalekohledu firma PlaneWave, dokončila a uvedla do sériové výroby poměrně výjimečný přístroj. Dalekohled o průměru 500mm a ohnisku 3454mm (f/6.9) je určen pro vizuální i fotografické použití. Díky korekci Dall-Kirghamova systému vykreslí pole o průměru 42mm s hvězdami cca 6 mikrometrů, což je méně než velikost pixelu běžných astro CCD kamer.

Coudé-Refraktor 150/2250

150mm (150/2250mm), f/6.8 čočkový dalekohled systému Coude sloužil na Hvězdárně v Rokycanech od začátku 60. let minulého století. Byl využíván jak pro popularizaci astronomie, tak i pro odborná pozorování. V současné době je naplánováno provedení jeho celkové údržby a následně jeho opětovné využití.

coudé coudé

Přednáškový sál

Přednáškový sál je po rozsáhlé rekonstrukci. Kapacita je 43 míst. K dispozici je dataprojektor.

sál

Pozorovací terasa

Lze využít na noční či denní pozorování oblohy s pomocí přenosných dalekohledů.

terasa terasa

Výstavní sál

Dvoupodlažní místnost lze použít k prezentaci výstav na zdech. Obsahuje dataprojektor s ozvučením, lze použít i pro přednášky. Tato místnost si vysloužila přezdívku „bazén“

bazén bazén

Chatky

Náhrada původních, již nevyhovujících chatek na pozemku Hvězdárny v Rokycanech, které slouží při letních kurzech, ale i v rámci nočních pozorování, se podařila na konci roku 2006.

chatky chatky

© 2007–2020 Hvězdárna v Rokycanech a Plzni. Všechna práva vyhrazena.
Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, Voldušská 721/II, 337 11 Rokycany