Ranní setkání planet - Venuše a Jupiter

Karel Halíř  |  26. 1. 2008

Venuše, vesmírná sousedka Země, která se k nám v určitých případech přibližuje nejtěsněji ze všech planet, a nejrozměrnější planeta naší soustavy – Jupiter, se potkají na ranní obloze. Na ranním úsvitovém nebi budeme mít možnost pozorovat tento nepřehlédnutelný pár na přelomu ledna a února letošního roku. V posledních dnech ledna 2008 se bude den po dni Jupiter blížit k Venuši až se stanou jakýmsi dvojitým reflektorem ranní oblohy.

Vyvrcholení ranního představení dvou nejjasnějších planet nastane 1. února ráno, kdy se pár dostane na vzájemnou vzdálenost menší než je průměr Měsíce. To dá majitelům menších dalekohledů mimořádnou příležitost prohlédnout si oba objekty ve společném zorném poli (při menším zvětšení a větším zorném poli). A co víc, uvidí nejen kotoučky obou planet, ale i čtveřici Jupiterových Galileovských měsíců. Šest odlišných nebeských světů pojatých jediným pohledem je skutečně již výjimečný počet.

Aby vaše snaha byla úspěšná musí být splněny tři nezbytné podmínky. Musíte si vybrat pozorovací stanoviště se skutečně dokonale otevřeným „nízkým“ jihovýchodním obzorem, je nezbytné si přivstat a být připraveni již kolem půl sedmé ráno, kdy obě tělesa právě vycházejí nad obzor a poslední podmínku bohužel neovlivníte – musí být jasné bezoblačné nebe.

I přesto, že na první pohled by setkání mohlo pro nezasvěceného pozorovatele vyvolávat dojem možné srážky je tato iluze zcela klamná. V čase nejtěsnějšího zdánlivého přiblížení bude Jupiter ležet ve vzdálenosti plných 904 milionů km a od Venuše nás bude dělit „pouhá“ necelá čtvrtina této vzdálenosti (200 milionů km). Srážky obou těles se tedy skutečně obávat nemusíme, jedná se pouze o stejný směr v němž se z našeho pohledu nacházejí.

Pokud pro sledování Venuše a Jupitera použijete větší zvětšení, budete mít možnost si všimnout, že průměr obří planety, byť je podstatně dále, bude plných 33“. V porovnání se zdánlivým průměrem Venuše (11“) je to trojnásobek. Vysvětlení je prosté. Ve skutečnosti je Jupiter přibližně 12krát větší (co do průměru) než Venuše a tak i při čtyřnásobné vzdálenosti zůstává zdánlivě trojnásobně větší.

V porovnání jasností, kterými dvojice na ranní obloze září však vítězí Jitřenka – Venuše jejíž odrazivost (albeno) je větší než u Jupitera. V porovnání magnitud tedy Venuše dosahuje -4,3 hvězdné velkosti, zatímco Jupiter svítí s intenzitou „pouhé“ -1,9 hvězdné velikosti.

Letošní zimní setkání nejbližší a největší planety naší sluneční soustavy nám dává mimořádnou příležitost prohlédnout si zajímavé seskupení jasných objektů a šanci mají i astrofotografové, kteří si takovouto mimořádnou příležitost na získání zajímavého snímku jistě také nenechají ujít.

Konjunkce Venuše (vlevo od antény) a Jupitera (vpravo od antény)
na společné foto s Měsícem (úplně vpravo),
3. 2. 2008, 6:27 SEČ, Rokycany, Canon EOS 400D, exp. 1s
Situace na obloze v době pořízení výše uvedené fotografie, z programu Stellarium

© 2007–2020 Hvězdárna v Rokycanech a Plzni. Všechna práva vyhrazena.
Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, Voldušská 721/II, 337 11 Rokycany