Konjunkce Venuše s Měsícem

Karel Halíř  |  22. 4. 2010
Konjunkce Venuše a Měsíce

Víte, že planeta Venuše je na obloze vidět pouhým okem i za bílého dne? Že jste ji ještě nikdy nenašli? Zkuste to 16. května 2010 dopoledne. Dostanete mimořádnou příležitost díky Měsíci! Obě tělesa budou velice blízko od sebe.

Dne 16. května 2010 kolem 11:15 SELČ dojde ke konjunkci planety Venuše s mladým srpkem Měsíce (2,3 dne po novu). V době nejtěsnějšího přiblížení Venuši naleznete jen 25' od středu měsíčního disku, tedy asi 10' (což představuje zhruba třetinu průměru Měsíce) nad jeho severním rohem úzkého srpku. Situace bude vypadat přibližně tak, jak je naznačeno na připojeném obrázku. Dvojice těles se budou nacházet necelých 40° nad východo-jihovýchodním obzorem a přibližně 30° východně od Slunce. Ani se zmíněnou pomocí Měsíce to ovšem nebude snadné pozorování. Mladý Měsíc se na jasném denním nebi bude hledat téměř stejně obtížně jako jasný bod planety Venuše.

Stopa stínu zákrytu

Na dalším obrázku je možné si najít oblasti odkud by vaše šance na zajímavé pozorování byly ještě větší. Při pohledu z určitých míst zemského povrchu totiž dojde nejen ke konjunkci, ale dokonce k zákrytu Venuše Měsícem. Dráha stínu po povrchu Země tvoří prohnutý pás široký téměř 3000 km, který začíná na severozápadě Afriky (severně od Guinejského zálivu), protne celý sever „černého“ kontinentu, projde Arabský poloostrov a přes střední východ a Indický subkontinent se dostane ke svému konci na jihovýchodě Asie, respektive v oblasti souostroví Velké Sundy (mezi jihovýchodní Asií a Austrálií). Většina dráhy stínu se odehraje v čase, kdy Slunce bude pro pozorovatele nad obzorem. Jedinou výjimku tvoří nevelká oblast na konci jeho dráhy. K zákrytu však bude v tomto případě docházet již pouze velice nízko nad západním obzorem, což znepříjemní jeho pozorování zase z jiného pohledu. Jednou z mála vhodných destinací bude hlavní město Malajsie Kuala Lumpur či Singapur, metropole stejnojmenného ministátečku.


© 2007–2020 Hvězdárna v Rokycanech a Plzni. Všechna práva vyhrazena.
Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, Voldušská 721/II, 337 11 Rokycany