Neuvěřitelná kometa větší než Slunce

Ota Kéhar  |  19. 11. 2007

Kometa, která po svém neočekávaném zjasnění nenechává v posledních několika týdnech spát téměř žádného astronoma, přerostla svoji velikostí i největší objekt sluneční soustavy, naší nejbližší hvězdu – Slunce. Slunce i tak nadále zůstává nejhmotnějším objektem sluneční soustavy a zásadně ovlivňuje svým vlivem její dění. Nesrovnatelně menší kometa Holmes ovšem uvolnila takové množství plynu a prachu, že je její rozsáhlá atmosféra (přesněji koma) větší než průměr Slunce.

„Neustále pokračuje (kometa) v expanzi a je nyní nejobjemnějším samostatným objektem sluneční soustavy“, shodují se astronomové z Havajské univerzity. Podle měření astronomů (Rachel Stevenson, Jan Kleyna a Pedro Lacerda) z Astronomického Institutu Univerzity na Havaji dosahuje koma komety k 9. listopadu 1,4 miliónu kilometrů (869 900 mílí). Průměr Slunce je dle různých zdrojů a zaokrouhlený (v mílích na nejbližší stovky) 1,392 milionu kilometrů (864 900 milí).

Kometa Holmes (vlevo) zachycená pomocí 3,6m kanadsko-francouzsko-havajským dalekohledem na Manua Kea ukazuje komu, která dosahuje v průměru hodnoty 1,4 miliónu km (869 900 milí). Bílá „hvězda“ v blízkosti středu komy je ve skutečnosti prachem zakryté jádro komety. Slunce a planeta Saturn jsou pro porovnání zachyceny ve stejném měřítku.

Kometa Holmes je po setmění stále viditelná pouhým okem jako rozmazaná hvězda vysoko v severovýchodní části oblohy. Informace o viditelnosti a základní údaje naleznete v článku „Mimořádné zjasnění komety 17P/Holmes“.

„Právě v těchto dnech vypadá na tmavé obloze jako velmi nápadný kruhový obláček“, říká Joe Rao, redaktor SPACE.com. Dále dodává, že pohled na kometu může trochu pokazit dorůstající fáze Měsíce, který bude 24. listopadu v úplňku a že jasnost komety bude postupně slábnout, nicméně po další 2 až 3 týdny zůstane viditelná pouhým okem.

„V následujících týdnech či měsících lze očekávat, že koma nebo ohon budou dále expandovat, zatímco kometa bude slábnout v důsledku postupného rozptylování prachu“, píše Stevenson a jeho kolegové.

V pondělí 19. listopadu se kometa ocitla v těsné blízkosti hvězdy Mirfak (známé jako Alfa Persei). Malým dalekohledem můžeme odhalit neostré koma, ovšem bez dlouhého ohonu charakteristického pro komety. Pro příležitostné pozorovatele tak tato kometa není příliš vzrušujícím objektem.

Nikdo neví, proč kometa Holmes vybouchla, ale podobná exploze ji rozzářila již v roce 1892. Nedávné zjasnění, došlo k němu 24. října 2007, způsobilo, že se do té doby visuálně nepozorovatelná kometa stala jedním z nejjasnějších objektů noční oblohy. Materiál se od jádra komety pohybuje rychlostí 500 m/s a tím začíná postupně slábnout. Tým astronomů z Havaje vydalo následující tiskové prohlášení: „Toto ohromující zjasnění komety je způsoben prachem vyvrhnutým z drobného pevného jádra tvořeného ledem a skálou, které má v průměru pouhé 3,6 kilometru (2,2 míle).“

Snímek vlevo je pořízen amatérským astronomem 1. listopadu a ukazuje koma komety Holmes, které se skládá ze soustředného prachového obalu a slabého ohonu. Vpravo je snímek z HST pořízený 4. listopadu, který zachycuje další detaily. Motýlkový vzhled prozrazuje dvojnásobné množství prachu podél horizontálního směru.

Nové snímky komety rovněž ukazují nenápadný ohon, který je způsoben tlakem slunečního záření, které působí na prach a plyn z komy. Kometa je nyní od nás příliš daleko (240 miliónů kilometrů, tj. 1,6 krát dále než Země od Slunce) a ani Hubblův kosmický dalekohled nemůže rozlišit její jádro. Astronomové okolo tohoto dalekohledu vydali prohlášení, ve kterém podle povahy a tvaru komy prohlašují, že „velký úlomek se odlomil a po vzdálení se od hlavního jádra se následně rozpadnul na drobné prachové částice“. Vzdálenost komety a okolní prach ovšem znemožňují HST pozorovat další úlomky.

zpracováno dle SPACE.com

© 2007–2020 Hvězdárna v Rokycanech a Plzni. Všechna práva vyhrazena.
Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, Voldušská 721/II, 337 11 Rokycany