Nenechte si ujít pohled na Mars

Ota Kéhar  |  18. 12. 2007

Při opozici v prosinci 2007 se k nám planeta Mars přiblíží na vzdálenost, kterou se ji podaří překonat až v roce 2016. Rudá planeta je nyní nejjasnější „hvězda“ na večerní obloze a nad horizont se dostává v době večerního soumraku. Nicméně i tak je nutné ji věnovat další 2 hodiny času – zhruba do osmé hodiny večerní – aby se dostala výše nad obzor, kde již nebude tolik vadit vliv atmosférického seeingu. Poté se nám z našich zeměpisných šířek ve výšce přibližně 30° naskytne pohled na tento zajímavý žluto-oranžový svět.

Planeta Mars zachycená 17. prosince 2007, Newton 130/900mm, okulár Plössl 6mm, výběr 54 snímků po 1/10 sec. ISO800, autor: Daniel Podrazský

Sevřená pěst natažené paže představuje zhruba 10°, okolo osmé hodiny se bude Mars nacházet „tři pěsti“ nad východoseverovýchodním horizontem. Mnohem více ostrý a zároveň klidnější pohled bude v okamžiku přechodu jižním poledníkem, zhruba půl hodiny po místní půlnoci. Jeho výška nad obzorem je potom 75° (více než 7 pěstí nad jižním horizontem).

Mars se nyní pohybuje zpětně neboli retrográdně (západním směrem) mezi hvězdami souhvězdí Blíženců a 30. prosince se přesune do souhvězdí Býka. Zemi se naopak přiblíží nejvíce v noci 18. prosince (0:46 SEČ) a to na vzdálenost 88 165 305 kilometrů. V opozici (přesně na opačné straně od Slunce, zatímco Země je mezi nimi) bude o šest dnů později, na Štědrý den, 24. prosince.

Na obloze se bude jednat o objekt o hvězdné velikosti -1,6 mag a 2. ledna 2008 svým jasem přesvítí i Sírius, nejjasnější hvězdu (po Slunci) na obloze.

Velikost Marsu od června 2007 do dubna 2008

Každý kdo vlastní dalekohled, nezáleží na jeho velikosti, se zcela nepochybně bude chtít podívat, co si pro nás Mars zase přichystal. Bez ohledu na pozorovatele dojde ke zkoumání jasných polárních oblastí a tmavších míst. Rozhodně by bylo škoda, abychom nechali dalekohledy stát v koutě, přestože planeta bude relativně malá a bude tak složité rozeznat detaily, zejména v nocích, kdy nebude příznivý seeing.

Dobrým deseticentimetrovým dalekohledem s okulárem poskytující zvětšení 120x bude možné pozorovat ubývající severní polární čepičku a minimálně při klidné atmosféře několik tmavých skvrn. Během ledna se ovšem Mars opět vzdálí a to stejně rychle jako se přiblížil. Jeho vzdálenost se změní z 91,2 na 116,3 milionu kilometrů a to způsobí změnu jeho hvězdné velikosti téměř o jednu magnitudu, z -1,5 na -0,6 mag. Nicméně ve stejnou dobu se bude Mars nacházet v místech umožňující velmi dobrou pozorovatelnost.

Abychom viděli planetu vysoko na obloze, nebude nutné si na rozdíl od počátku podzimu přivstat brzo ráno. Mars bude během novoroční noci přímo na jihu krátce po 23 hodině a na konci ledna okolo 20:45.

Současná poloha, velikost a počasí na Marsu
http://humbabe.arc.nasa.gov/MarsToday.html

Marsu bude jistě věnováno mnohem více pozornosti v době, kdy se málokdy díváme na oblohu, ráno na Štědrý den. Dojde k měsíčnímu úplňku, kterému bude po celou noc dělat společnost právě planeta Mars. A nám to přinese podívanou v podobě zákrytu Marsu Měsícem, nedaleko našich jihozápadních hranic s Německem bude možné pozorovat dokonce tečný zákryt. Nenechte si tuto zajímavou podívanou utéci, přestože k dalšímu zákrytu dojde již v květnu 2008. Bude se ovšem jednat o denní zákryt, kdy bude dost obtížné samotnou planetu Mars na obloze nalézt. Více o zákrytu Marsu v prosincovém zpravodaji (AI 212).

zpracováno dle SPACE.com

© 2007–2020 Hvězdárna v Rokycanech a Plzni. Všechna práva vyhrazena.
Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, Voldušská 721/II, 337 11 Rokycany