Západočeská pobočka ČAS spolu s hvězdárnou v Rokycanech pořádala v termínu od pátku 28.7.2000 do neděle 6.8.2000, podobně jako v minulých letech, letní astronomické praktikum. Tentokrát však astronomické pozorování neprobíhalo v prostorách hvězdárny v Rokycanech, ale na novém pozorovacím stanovišti v obci Bažantnice (poblíž obce Hvozd v okrese Plzeň – sever, asi 27 km od Plzně) na pronajatém fotbalovém hřišti.
Na praktiku, které bylo pojato jako regionální se postupně vystřídalo asi 17 pozorovatelů, a to nejenom ze Zpč. pobočky ČAS.
Účastníci praktika byli ubytováni v prostorách fotbalového stadionu, kde kromě ubytovacích místností měli úložné prostory pro dalekohledy, pracoviště pro zpracování výsledků, sociální zařízení s tekoucí teplou i studenou vodou, elektrickou síť a chladničku. Na novém místě pro letní praktikum rovněž existuje možnost nákupů a stravování v rozumných cenových relacích. Nové stanoviště se vyznačuje celkem dobrými pozorovacími parametry a je pravděpodobné, že se bude používat i v příštích letech.
Na nově testovaném pozorovacím stanovišti se nalézala různorodá pozorovací technika, zčásti zapůjčená rokycanskou hvězdárnou, zčásti vlastní. Kromě Sometu 25 x 100 a binarů DB 10 x 80, zde byly na paralaktických i azimutálních montážích s pohonem manuálním i motorovým refraktory a reflektory rozličných typů a provedení a řada menších méně složitých dalekohledů. Největším přístrojem na praktiku, bohužel pouze na jednu noc, byl Newton 350/1600 mm Libora Šmída připevněný na vidlicové montáži s motorovým ovládáním obou pohybů. Kromě pozorovací techniky byla na stanovišti i výpočetní technika.
Pozorovací program se v podstatě nelišil od minulých let, skládal se z pozorování proměnných zákrytových dvojhvězd (včetně základního zpracování), pozorování vizuálních meteorů (včetně základního zpracování pro statistiku), amatérské astronomické prohlídky oblohy, fotografování astronomických objektů noční oblohy a pozorování fotosféry Slunce. Překvapení přinesl Liborův větší dalekohled, ve kterém bylo možno spatřit některé zajímavé objekty noční oblohy, kromě jiného např. neobyčejně jasnou M 27 Činku, kulovou hvězdokupu M 13 v Herkulu rozloženou na jednotlivé hvězdičky, Vírovou galaxii i s jejími rameny, nebo planety Jupiter a Saturn. Poblíž Saturnu někteří účastníci poprvé spatřili nejen měsíc Titan, ale i další tři slabší Saturnovy satelity.
Stranou ovšem nezůstal ani neastronomický program. Ten obsahoval sport, stolní hry a turistiku. Účastnici praktika měli možnost si prohlédnout hodinový stroj věžních hodin a vyzkoušet, jak se stroj mechanicky natahuje. Odvážnější se dokonce vyšplhali po strmých žebřících na vrchol kostelní věže a poklopem shlédli panoráma Manětína. Ve střešních prostorech kostela si poté prohlédli značně početnou kolonii netopýrů. Nepovšimnut ovšem nezůstal ani barokní Manětínský zámek a okolí tohoto malebného městečka. Jedním z cílů byla i hora Chlum, která zřejmě v minulosti byla vulkanicky aktivní a dodnes zde najdeme místa, jakési vývěvy, kudy unikaly jedovaté plyny z nitra naší planety. Další zajímavostí byla návštěva astronomického kolegy v Pláních, který předvedl jak se dá rekonstruovat starý koupený dalekohled. A protože hned v sousedství stála pštrosí farma, měli jsme možnost prohlédnout si zblízka tyto exotické ptáky. Další výprava byla na sirné jezírko poblíž obce Dolní Bělá, obklopené břidlicovou sutí. S břidlicí jsme se setkali i na další výpravě do údajně nejmenšího městečka ve střední Evropě – Rabštejna nad Střelou a jeho okolí. Zde nás kromě hradu a vlastního města zajímala i břidlicová štola poblíž malebného okolí Střely. Z astronomických zajímavostí pak pokračování stavby místní hvězdárny.
Přestože letnímu astronomickému praktiku letos moc počasí nepřálo, podařilo se pozorovat po čtyři noci (jedna celá a tři částečně). Na rozdíl od posledních praktik, patřilo to letošní sice mezi méně obsazené, ale rozhodně celkově podařené. Nezbývá si než přát do budoucnosti, aby se podařilo nové stanoviště nejen udržet, ale získat i více aktivních pozorovatelů. Závěrem bych chtěl poděkovat za všechny účastníky spolupořádající hvězdárně v Rokycanech za zapůjčení pozorovací techniky a celkově vstřícný přístup a svým kolegům kteří mi pomáhali s organizací akce za bezproblémovou spolupráci.