Vydala jsem se se skupinou plzeňských astronomů na Expedici za zatměním Slunce 2009 do Číny. Naše pozorovací stanoviště se nacházelo 67 km od města Huzhou, v nadmořské výšce 850 m nad mořem, v chráněné krajinné oblasti Nebeského jezera, kolem něhož se tyčily hory hustě pokryté bambusem – nazývané Bambusové moře.
Autor videa: Miroslava Plzáková, zpracování Jiří Polák
Pro amatérský záznam zatmění Slunce jsem použila kameru Panasonic NV-GS140. Z počátku byla zaznamenávána pozorovací skupina jako celek, později byla kamera umístěna na stativ a zaměřena na JJV obzor. Záznam začíná cca 2.5 minuty před úplnou fází. Z pořízeného videa jsou dobře patrny reakce menší části pozorovatelů a atmosféra při pozorování. Citlivý senzor snímání zvuku zaznamenával dobře i poryvy větru, které jsou dobře slyšitelné. I přes jisté rozpaky a vrtochy počasí se zatmění s přívlastkem „nejdelší“ v 21. století podařilo úspěšně odpozorovat.
Pokud Vám to rychlost připojení a velikost monitoru dovolí, tak doporučuji spustit další videa současně. Následující videa začínají ve stejný čas, přibližně dvě minuty před začátkem úplné fáze a končí dvě minuty po skončení úplné fáze zatmění.
Pohled na účastníky – podobné video s pohledem na pozorovatele (Polák)
Pohled na oblohu – pohled na celou oblohu během úplné fáze (Rottenborn)
Pohled na Slunce – záběr na Slunce s přecházející oblačností během úplné fáze (Kéhar)