Jasná planetární mlhovina, snadno pozorovatelná již malým dalekohledem jako mlhavý objekt 8 magnitudy s rozměry 8′ x 5′. Její krása vynikne ve velkém dalekohledu při použití O-III nebo UHC filtrů, které zvýší kontrast a ukáží se tak i slabší části mlhoviny. Patří k nejbližším planetárním mlhovinám (1000 LY). Centrální hvězda 13.5 magnitudy je mimořádně horký bílý trpaslík s povrchovou teplotou 85 000 K. Mlhovina se rozpíná rychlostí 27 km/s a její stáří lze odhadnout na 48 000 let. M27 je první objevenou planetární hmlovinou, v roce 1764 ji při hledání komety náhodou objevil Charles Messier.
Při testování nového digitálního fotoaparátu Canon EOS 20D patřila M27 k první objektům, na které jsme dalekohled namířili. 8.8.2005 vznikly v Bažantnici první snímky pořízené přes ED 80/600 a Canon EOS 20D. Vysoké ISO a součet jen 4 snímků se podepsal na nízké kvalitě. Ani pokusy s UHC filtrem se příliš neosvědčily. Je příliš hustý a z krásně barevné mlhoviny udělá čistě zelený objekt.
Další fotografie je již zpracovávána standardním způsobem, jednak jsou odečítány temné snímky, jednak je zpravování prováděno v 16-ti bitové barevné hloubce. Pomocí programu SubRaw je odečten temný snímek. Součet a další úpravy jsou dělány ve Photoshopu 8. Kvalita snímku byla natolik vynikající, že snímek nemusel být nijak zmenšován, je to pouze výřez z plné velikosti. Pozorovací podmínky na stanovišti Čbán byly také výrazně lepší než v Bažantnici.
Na Letním astronomickém praktiku jsem se rozhodl vyzkoušet tento objekt vyfotografovat také novou CCD kamerou. CCD sice není chlazené, ale i tak poskytuje výrazně lepší obraz než digitální zrcadlovka. Protože bylo počasí velmi nejisté a stále přecházela oblačnost, exponoval jsem pouze pokusné snímky bez autoguideru. Proto mohly být nejdelší expozice maximálně 60 sekund a i tak bylo nutné asi polovinu snímků vyřadit. Přesto jich ale zbylo dost pro seskládání obrazu této planetární mlhoviny.
Datum: 3.8.2010 21:30-22:30 UT Objektiv: Refraktor ED 120/900 CCD G1-1400 Součet 21 snímků, Expozice: 21 x 60 s Stanoviště: Bažantnice Pozorovací podmínky: dobré Bez pointace, pouze byly vyřazeny chybně pointované snímky Zpracování: Nasnímáno v SIMS, odečtení Dark a Flat a složení také v SIMS, zvýraznění v Photoshopu. Takto upravený černobílý snímek ze CCD kamery by obarven pomocí přechozího snímku z Canonu EDS 20D (29.8.2005). |
Zajímavé je také přímé porovnání těchto dvou snímků, na kterém je vidět velké zvýšení kvality snímku pořízeného CCD kamerou oproti digitálnímu fotoaparátu. To je způsobeno především vybráním kvalitnějších, lépe upointovaných snímků. Na snímku ze CCD kamery, kde nebyl použit žádný filtr se objevilo několik nových objektů, které pravděpodobně září především v infračervené oblasti, která je v Canonu oříznuta.
Další snímek vznikl při testování nového filtru IR-cut a programu SharpCap, který umožňuje on-line zpracování již během snímání. Velký dalekohled Newton 305mm byl přitom na azimutální montáži EQ6-Az.