První listopadovou středu proběhla delší dobu připravovaná akce Den s Jiřím Grygarem. Na organizaci akce se podílelo několik subjektů: Západočeská pobočka České astronomické společnosti, Česká křesťanská akademie Plzeň, Hvězdárna a planetárium Plzeň, Studijní vědecká knihovna Plzeňského kraje a Západočeská univerzita.
První částí byla vernisáž fotografické výstavy „Nebe nad námi“ složené z fotografií členů Západočeské pobočky ČAS, na nichž jsou zachyceny převážně objekty noční oblohy. Kromě úvodního slova Jiřího Grygara vystoupila během vernisáže také ředitelka knihovny PhDr. Ivanka Horáková.
Během odpoledne a večera proběhly dvě přednášky v aule ZČU v Jungmannově ulici. V první, nazvané Věda a víra, RNDr. Grygar, CSc. shrnul historické souvislosti, v nichž se postup vědy neobešel bez víry a pohovořil také o současné vědě, v níž je víra velice důležitá.
Ve druhé přednášce doktor Grygar popsal nedávno dokončenou observatoř Pierra Augera v argentinské pampě. Ta je v současné době největším a také i nejvýkonnějším detektorem kosmického záření vysokých energií. Česká republika se na stavbě observatoře podílela jak technicky, nezanedbatelná část optiky pro detektory byla vyrobena v ČR, tak i vědecky. Dr. Grygar je vedoucím českého vědeckého týmu. Je to velice dobře, protože díky tomu máme příležitost účastnit se vrcholné vědy v oboru, který je v astronomii celkem nový a nabízí veliké možnosti. Vždyť nejenergetičtěji částice kosmického záření měla asi 40 miliónkrát větší energii, než jakou jí jsme schopni dodat v největších urychlovačích světa.
Zatímco vernisáže výstavy se zúčastnilo asi 80 lidí, obě přednášky přilákaly opravdu velké množství posluchačů. Večerní přednášku vyslechlo 180 návštěvníků a odpolední vystoupení o vědě a víře dokonce 230 lidí.