Archiv pro měsíc: Březen 2011


  • Velryba (Cetus, Cet)

    Velryba je jedno z nejstarších souhvězdí. Podle řeckých bájí patří do mýtu o Perseovi a Andromedě.

  • Orel (Aquila, Aql)

    Souhvězdí se nachází poblíž Mléčné dráhy a je viditelné na večerní obloze od června do konce roku. Jeho nejjasnější hvězdou je Altair, který s hvězdami Vegou v Lyře a Denebem v Labuti tvoří tzv. letní trojúhelník.

  • Vlasy Bereniky (Coma Berenices, Com)

    Pověst vypráví o krásné egyptské královně Berenice.

  • Velký pes (Canis major, CMa)

    Podle legendy toto dávné souhvězdí představuje psa Lailapsa, kterého darovala bohyně lovu Artemis lovci Orionovi. Pes prý měl schopnost ulovit každé zvíře.

  • Minislovníček: Měsíce Sluneční soustavy

    Při pohledu na noční oblohu si nelze nepovšimnout věrného souputníka planety Země – Měsíce, který je dominantním vesmírným objektem v období své viditelnosti. Je to těleso, které zaujalo nejen astronomy, ale… Celý článek

  • Ryby (Pisces, Psc)

    Báje vypráví o bohyni Afroditě (totožná s římskou bohyní Venuší) a jejím synovi Erótovi. Když se kdysi dávno procházela Afrodita s Erótem po břehu řeky Eufratu objevil se před nimi obr Tyfón.

  • Lyra (Lyra, Lyr)

    Staří Řekové si vážili nejen hrdinů a siláků, ale dovedli také ocenit i opravdové umělce, jako byl pěvec Orfeus. Mistrně dokázal hrát na lyru – nástroj, který mu darovali sami bohové.

  • Panna (Virgo, Vir)

    V období „zlatého věku“ na Zemi ještě člověk neznal zákony a sám od sebe ctil právo a věrnost. V té době sestoupila mezi lidstvo Diova dcera, bohyně spravedlnosti a pořádku Astraia, která učila lidi znát řád, spravedlnost a zákon.

  • Vozka (Auriga, Aur)

    Vozku na zimní obloze představuje řecký král Erichthonios, který byl synem chromého boha Hefaista. Vychovávala jej sama bohyně Athéna a když dospěl, stal se aténským králem. Proslavil se tím, že jako první zapřáhl čtyři koně do vozu a stal se mistrem v ovládání spřežení. Po svém otci byl chromý, vynález vozu byl pro něj nezbytný a užitečný všemu lidstvu. Zeus přenesl Erichthonia po jeho smrti na oblohu, kde ho můžeme jako Vozku vidět dodnes.

  • Raketoplán na vlastní oči

    Pokud patříte mezi fanoušky raketoplánů, určitě jste zatoužili zahlédnout tento stroj nejen prostřednictvím televize či počítače, ale také „naživo“. Jaké máte v takovém případě možnosti?


Najdete nás také na:

Na hvězdárně sídlí:

Galerie

Nejbližší události

Zář
27
18:00 Noc vědců 2024
Noc vědců 2024
Zář 27 @ 18:00 – 23:00
https://www.hvr.cz/2024/09/24/noc-vedcu-je-tady-uz-zase/
20:00 Pozorování oblohy Plzeň
Pozorování oblohy Plzeň
Zář 27 @ 20:00
Pozorovací pátky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze. Při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavního prostoru či program v malém planetáriu. Začátek programu každý pátek v 20:00 h Upozornění: Pozorování  je možné pouze… Celý článek
Zář
30
Po
16:00 Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Zář 30 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
Říj
3
Čt
19:00 Pozorování oblohy Rokycany
Pozorování oblohy Rokycany
Říj 3 @ 19:00
Pozorovací čtvrtky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze, při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavy fotografií či program v sálu hvězdárny. Začátek programu každý čtvrtek v 19 hodin. Upozornění: Pozorování  je možné… Celý článek
Říj
4
19:00 Pozorování oblohy Plzeň
Pozorování oblohy Plzeň
Říj 4 @ 19:00
Pozorovací pátky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze. Při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavního prostoru či program v malém planetáriu. Začátek programu každý pátek v 19:00 h Upozornění: Pozorování  je možné pouze… Celý článek