Ve středu 15. června ve večerních hodinách nastane úplné zatmění Měsíce. Úkaz bude z větší části pozorovatelný i z našeho území (při východu Měsíce nad plzeňský obzor bude již zastíněný ze 75%).
V případě dobrého počasí Hvězdárna a planetárium Plzeň nachystá pro zájemce své dalekohledy na Sylvánském vrchu, v ulici Pod Sylvánem, kousek za vodárenskou nádrží, směrem k rozhledně Sylvánský vrch. Dalekohledy budou připraveny od 21:00 do 24:00.
Zatmění začne polostínovou fází v 19:23. Ta není pozorovatelná neozbrojeným okem a navíc není viditelná z našeho území, protože Měsíc je v tu dobu ještě 15° pod obzorem.
Ve 20:22 začne částečná fáze zatmění, která od nás také není pozorovatelná, Měsíc bude 6,6° pod obzorem.
Ve 21:07, asi 9 minut před západem Slunce, vychází v Plzni Měsíc nad ideální horizont. V tu dobu bude ve stínu Země asi 75% povrchu měsíčního kotouče. Azimut vycházejícího Měsíce činí 128° (jihovýchod).
21:22 – začíná úplné zatmění Měsíce. Ten je v tu chvíli pouhých 1,5° nad ideálním horizontem. Úplné zatmění bude trvat přibližně 100 minut.
22:12 – nastává maximální fáze úplného zatmění. Měsíc by měl mít temně červenou barvu a bude ve výšce 6,6° nad ideálním horizontem.
23:03 – konec úplného zatmění. Měsíční kotouč začíná vystupovat z plného stínu Země a postupně zjasňuje. V tuto chvíli je 11° nad ideálním horizontem.
00:03 – končí částečná fáze zatmění, Měsíc se dostal zcela mimo plný stín Země a pokračuje již jen polostínové zatmění. To je pro diváka pozorujícího prostým zrakem v podstatě nepozorovatelné, protože ztemnění je v této fázi lidským zrakem nepostřehnutelné. Měsíc se nachází v tuto chvíli 14,6° nad ideálním obzorem.
01:02 – končí polostínová fáze a s ní i celé zatmění Měsíce.
Jak je z popisu patrné, celé zatmění se odehrává nízko nad obzorem a navíc zpočátku během soumraku, kdy je obloha ještě značně světlá a Měsíc, jehož jas je při zatmění velmi slabý nemusí být vůbec vidět. Nadějnější je hlavně ta část zatmění, kdy Měsíc vystupuje ze zemského stínu. V tu dobu je již o něco výše nad obzorem, obloha je tmavší a jas Měsíce získává postupně na intenzitě.
Úplněk, při němž toto zatmění nastává, je totiž pro pozorovatele na severní polokouli velice nepříznivý. Měsíc má v tu dobu deklinaci -23,23° a nedostane se tak u nás výše než 17° nad ideální obzor. Z hlediska maximální výšky nad obzorem jde o nejnižší úplněk v tomto roce a v následujících deseti letech nastane jen jeden ještě níže položený úplněk. Bude to 5. července 2020. V ten den také nastane zatmění Měsíce, avšak bude pouze částečné polostínové a nebude pozorovatelné z oblasti střední Evropy.