Vizuálně je velmi špatně viditelná, vyžaduje větší dalekohled s mlhovinovým filtrem. Vynikne až na fotografiích. Dalším výrazným objektem na snímku je difúzní emisní mlhovina NGC 2024 o úhlovém průměru 30′. Někomu připomíná javorový list, ale i název Plamínek vystihuje celkem dobře její tvar. Tmavý pás dělí tuto mlhovinu na dvě části. Na snímku se dále nachází několik modrých difúzních reflexních mlhovin. Největší je NGC 2023 (pod Koňskou hlavou) kolem hvězdy 8 mag. a IC 432 (vlevo od Plamínku) kolem hvězdy 8.2 mag.
Snímek CCD kamerou
Kvalitnější pozorovací podmínky vyžadují poměrně daleký výjezd pryč od Plzně. Bohužel jsme tentokrát zapomněli na rovnač zorného pole, bez kterého vykreslí jinak kvalitní objektiv Megrez velmi protáhlé hvězdy v rozích pole. Proto byl zaměněn pointační a fotografický dalekohled a fotografováno bylo na klasický objektiv ED 80/600. Sice jsme dostali menší zorné pole s méně kvalitní kresbou, ale druhý dalekohled bez rovnače by kreslil ještě hůře. Díky chlazené CCD kameře je snímek výrazně kvalitnější než předchozí, pořízený stejným přístrojem, ale fotoaparátem. Především slabé části mlhovin (okolí koňské hlavy) jsou vykresleny ostřeji a bez šumu.
Datum: 2.10.2011 01:20 UT Objektiv: Refraktor C-80ED 80/600 CCD: G2-8300, filtr Clear, chlazeno na -20°C Expozice 12 x 5 minut Pointace: G1-1400 přes Refraktor Megrez 90/558mm Zpracování: nasnímání a složení v SIPS, konečné úpravy ve Photoshopu. Výsledný černobílý snímek byl obarven pomocí předchozího snímku z roku 2006. Pozorovací stanoviště: Bezvěrov-Sepuska Podmínky: vynikající (bez rosy, teplo) Sever je na snímku vlevo. |
Snímek digitální zrcadlovkou
Snímek vzniknul jako přívažek na montáži při testování nového autoguideru. Bohužel mlhovina nebyla přesně uprostřed a proto bylo nutné snímek oříznout. Přesto se obě mlhoviny na snímek dostaly. Díky nízké teplotě je snímek poměrně málo zašuměn.