Tímto šípem se prý podařilo Apollónovi vyhubit národ Kyklopů, jednookých obrů, kteří po staletí pustošili zemi a škodili lidem. Údajně sídlili na Sicílii, a protože nepracovali, neznali zákony pohostinství a neuznávali žádné bohy, dávali svou nevzdělaností a surovostí lidem špatný příklad.
Jiná legenda připisuje toto souhvězdí šípu namočenému ve žluči Hydry, jímž hrdina Hérakles (Herkules) zvítězil nad rozličnými nestvůrami. Například prý tímto šípem zasáhl supa, který vyklovával každý den Prométheovi játra. Prométheus totiž ukradl Diovi oheň a přinesl ho lidem na Zemi, což považoval Zeus za těžký přestupek a dal ho za to přikovat řetězy ke skále, kde byl vydán napospas supům.
Germanicus toto souhvězdí označil jako šíp, který vystřelil bůh lásky Eros (Amor), díky kterému Zeus vzplanul vášní k mladému pastýři Ganymedovi, který je připomínán v souhvězdí Vodnáře.
V Čínské astronomii hvězdy Šípu a ρ Aquila zobrazovaly Zuoqi – vlajku nebo zástavu.
Souhvězdí Šíp najdeme snadno, protože leží na půl cesty mezi Altairem (Orel) a Albireem v Labuti. Nejlépe je pozorovatelné v srpnu.
Hvězda α Sge, Sham (arabsky šíp) není v souhvězdí Šíp nejjasnější, jak je tomu ve většině ostatních souhvězdí. Nejjasnější je hvězda γ Sge, která má jasnost 3,47 mag.
V souhvězdí Šípu se nachází kulová hvězdokupa M71, která leží ve vzdálenosti 13 000 světelných let.