Předposlední březnový víkend se konal již 19. sjezd České astronomické společnosti (ČAS). Od posledního 18. sjezdu, který se uskutečnil na Astronomickém ústavu v Ondřejově, již uplynuly tři roky. Tentokrát dvoudenní sjezdové jednání probíhalo v prostorách nově zrekonstruovaného pracoviště Hvězdárny a planetária v Brně.
Na jednání o dalším směrování ČAS se sjeli delegáti jednotlivých složek, tedy poboček, odborných sekcí a kolektivních členů ČAS z celé republiky. Jejich úkolem bylo bilancovat činnost za uplynulé období, zvolit nové vedení ČAS a také vytýčit další směrování jedné z nejstarších vědeckých společností v republice. Západočeská pobočka ČAS vyslala do Brna tři delegáty: Mirku Plzákovou, Ondřeje Trnku a Lumíra Honzíka.
Sjezd zahájil předseda ČAS Ing. Jan Vondrák, DrSc. a čestný předseda ČAS RNDr. Jiří Grygar, CSc. Účastníky a hosty sjezdu přivítal ředitel hvězdárny Mgr. Jiří Dušek, Ph.D. Úvodní část programu pak byla věnována vystoupení hostů. Zaznělo několik zdravic. Za Masarykovu univerzitu v Brně vystoupil její rektor doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D. a děkan Přírodovědné fakulty doc. RNDr. Jaromír Leichmann, Dr. Za Radu města Brna a za Univerzitu obrany vystoupil doc. RNDr. František Vižďa, Ph.D. Za Slovenskou astronomickou společnost (SAS) měl projev její předseda RNDr. Ladislav Hric, CSc., který kromě jiného i pochválil spolupráci mezi ČAS a SAS. Další zdravici měla předsedkyně České fyzikální společnosti, vyslaná Jednotou českých matematiků a fyziků RNDr. Alice Valkárová, DrSc. Astronomický ústav Slovenské akademie věd vyslal vědeckého tajemníka RNDr. Drahomíra Chochola, DrSc. Jako poslední host vystoupil předseda Českého národního komitétu astronomického doc. RNDr. Petr Hadrava, DrSc.
Po vystoupení hostů následovalo technické zabezpečení jednání: volba předsedajícího sjezdu (Pavel Suchan), zapisovatele a volba jednotlivých komisí (volební, mandátové, návrhové apod.). Byl schválen jednací řád i program sjezdu.
Sobotní odpolední část byla věnována přednesu jednotlivých zpráv. Jako první zazněla zpráva o činnosti mezi sjezdy, která pouze nastiňovala bohatou činnost ČAS. Po ní následovala kontrola plnění usnesení z posledního 18. sjezdu. Dále zpráva o hospodaření, která objasňovala jakou má organizace strukturu příjmů a výdajů. Posledním důležitým bodem se stala zpráva revizní komise. Po delší diskuzi obdržel odstupující výbor absolutorium. Dalším důležitým bodem sjezdu se stala změna stanov. Toto jednání se přeneslo i do druhého dne sjezdu.
Nedělní dopoledne bylo věnováno hlavně volbám. Nejprve proběhla volba celkem sedmi čestných členů ČAS. Po ní následovalo představení kandidátů do nového Výkonného výboru. Do funkcí kandidovali členové starého výboru a svoji nominaci nakonec obhájili. Nový výbor bude pracovat ve složení: Jan Vondrák (předseda), Radek Dřevěný (hospodář), Marcel Bělík, Lumír Honzík, Miloš Podařil, Vladislav Slezák, Petr Sobotka, Lenka Soumarová a Pavel Suchan. Malá obměna nastala pouze u revizní komise. Ta je opět tříčlenná ve složení: Eva Marková, Martin Černický a Jan Kožuško. Změnou je ale délka funkčního období, které se změnilo na čtyřleté.
Na sjezdu také prezentovaly svoji odbornou činností Sekce proměnných hvězd a exoplanet a Společnost pro meziplanetární hmotu. Byl také představen projekt Asteroids@home v rámci projektu BOINC.
Slavnostní chvílí se stala prezentace výsledků soutěže Česká astrofotografie měsíce. Při této příležitosti byla předsedou ČAM Zdeňkem Bardonem a Jiřím Grygarem předána úspěšnému astronomickému fotografovi Liboru Richterovi cena Jindřicha Zemana – Astrofotograf roku 2012.
Sjezd České astronomické společnosti byl rozhodně úspěšný. Přestože organizace jako celek je velmi úspěšná a má prestiž, bude na nový Výkonný výbor čekat velké množství ne zrovna lehkých úkolů.