V posledních týdnech byla i ve veřejných sdělovacích prostředcích pravidelně věnována velká pozornost sondě DART. Americká vesmírná agentura NASA slaví úspěch v historické misi planetární obrany. Nárazem sondy vychýlila z dráhy Dimorphos, měsíc planetky Didymos. Doba jeho oběhu kolem planetky se po nárazu, k němuž došlo 27. září 2022, zkrátila o plných 32 minut.
Je to vůbec poprvé, kdy lidská technologie změnila oběžnou dráhu planetárního tělesa. Na briefingu 11. října NASA oznámila, že náraz sondy DART do měsíčku Dimorphos změnil jeho oběžnou dobu o neuvěřitelných 32 minut. NASA by misi prohlásila za úspěšnou s pouhou změnou 73 sekund, takže se jedná o obrovský úspěch. Jedním z odhalení na briefingu byl nový snímek z Hubbleova vesmírného dalekohledu.
Ukazuje dlouhý ohon trosek podobný kometárnímu chvostu, který se vytvořil za otlučeným měsíčkem. Ocas je tvořen jemným prachem vymrštěným do prostoru dopadem sondy DART. Prach je natolik jemný, že jeho zrna mohou být odtlačena od asteroidu i minimální silou tlaku slunečního větru. Snímek z HST (viz výše) současně odhalil, že ocas Dimorpha se dělí na dvě části. Vědci zatím vysvětlení pro tento jev neznají.
Dalším překvapením, které NASA oznámila, je, že zpětný ráz daný vyvržením materiálu z povrchu měsíčku, významně přispěl ke změně jeho dráhy. Dříve plánovači mise očekávali, že hlavní roli bude hrát samotná hmotnost sondy. Snímek z italské kosmické sondy LICIACube ukazuje oblaka vyvržené hmoty proudící z Dimorphosu v čase bezprostředně po dopadu sondy.
Dimorphos má v průměru jen 170 metrů, ale jeho ocas se táhne 10 000 kilometrů do vesmíru. Tyto rozměry znamenají, že ohon lze zachytit i většími amatérskými dalekohledy ze Země. Nutné ale pravděpodobně bude využít astrofotografii. I astronomové amatéři tak mohou pomoci monitorovat změny, jako je pokračující štěpení ohonu, případně jeho interakce se slunečním větrem. Až dosud se Dimorphos nacházel jižně od nebeského rovníku, ale průběžně se pohybuje na sever a koncem října přechází na severní polokouli a bude v dosahu dalekohledů na ranním nebi. Pokud budete chtít zkusit své štěstí, můžete využít připojenou tabulku, v níž jsou pro každý den nejen souřadnice planetky Didymos, ale i další údaje charakterizující její dráhu.