Plzeňská hvězdárna a planetárium rozložila své dalekohledy na Mikulce, nedaleko plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Úkaz, který probíhal celé odpoledne a večer, se sice nepodařilo sledovat po celou dobu, chvílemi stínila kupovitá oblačnost, ale během celého trvání úkazu se objevovaly v oblačnosti větší či menší trhliny, kterými bylo možné pozorovat. Zájemci o pozorování přicházeli během celého odpoledne, a když se zrovna chvíli nedalo pozorovat, využívali čas čekání k dotazům a debatám s našimi odborníky. Kromě samotného pozorování přechodu planety tak došlo na řadu otázek nejen z astronomie, ale i z dalších příbuzných oborů.
Za celé odpoledne se u dalekohledů vystřídaly více než čtyři stovky zájemců o pozorování. Není se čemu divit, poslední přechod Merkuru před Sluncem nastal v květnu 2003 a na další si také budeme muset počkat. Sice ne tak dlouho, ale přeci jen, nastane až 11. listopadu 2019 a pokud by ten den nevyšlo počasí, další bude až 13. listopadu 2032.
Letos začátkem května ale počasí vycházelo dobře, a tak vyšlo nejen pozorování přechodu Merkuru, ale také veřejné pozorování, které na něj okamžitě navazovalo.
Díky dobrému počasí se vydařily i dva pozorovací výjezdy do Manětínské oblasti tmavé oblohy. V sobotu 7. května se uskutečnilo pozorování u kapličky mezi obcemi Štichovice a Česká Doubravice, které navštívilo asi 85 lidí. O týden později se z astronomického hlediska vydařila i tzv. „Můří noc„, pořádaná obcí Bezvěrov, Západočeskou pobočkou České astronomické společnosti a Společností pro ochranu motýlů. H+P Plzeň na akci přispěla svými dalekohledy, které se využily k astronomickým pozorováním při čekání, než se nachytají můry v nedalekých lapačích. Pozorování se vydařilo, ale můry, kvůli kterým byla akce hlavně uspořádána, bohužel nevylétly, protože na ně byla jasná a větrná noc příliš chladná. Jistě však tato akce nebyla naposledy, a tak snad bude více štěstí i v tomoto ohledu.
Fotografie slunečního disku s přecházejícím Merkurem
Následující snímky byly pořízeny pomocí refraktoru Skywatcher ED 120/900 s fotografickým slunečním filtrem ASTRO SOLAR od Baader Planetarium na Canon EOS 1100d (ISO 100, Expozice 1/4000 s), foto J. Polák
Podobná pozorování organizovaná Hvězdárnou Plzeň: