Jupiter a Saturn v největším lesku budou určitě velkým lákadlem srpnových nocí. O nejpůsobivější podívanou se ale, jako prakticky každoročně, postarají padající slzy svatého Vavřince.
Řeč je samozřejmě o bezesporu nejznámějším meteorickém roji, prázdninových Perseidách. Roj je znám už 1755 let. První zmínky o něm pocházejí z poloviny 3. století našeho letopočtu v souvislosti s umu-čením svatého Vavřince. Ten byl jedním z církevních hodnostářů strážících majetek v Římské říši. Při pronásledování křesťanů prý ne-uposlechl příkaz krutého římského císaře Valeriána, neodevzdat církevní majetek vládci a raději jej rozdal chudým. Několik dní po jeho popravě 10. srpna 258 podle lidí z nočního nebe padaly třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako „slzy svatého Vavřince“.
Že jde o astronomický úkaz, prokázal až italský astronom Giovanni Schiaparelli ve druhé polovině 19. století. Jako první našel přímou spojitost meteorů s kometami a dokonce určil, že zdrojem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle, objevené dvěma americkými astronomy v roce 1862.
Kometa s periodou asi 134 let se naposledy u Slunce objevila v roce 1992. Znovu se do vnitřní části Sluneční soustavy přiblíží až v roce 2126. Pravidelně nám ji ale připomíná roj Perseid. Neboli materiál uvolněný z této špinavé sněhové koule, který se postupně rozprostřel podél celé její protáhlé eliptické dráhy. Země každý rok, v čase mezi 17. červencem a 24. srpnem, prochází na své dráze v blízkosti tohoto prachového proudu rozptýleného za kometou a jeho jednotlivé částečky, meteoroidy, se srážejí, při rychlosti kolem 60 km/s, s její atmosférou. Ta tento materiál ve výšce kolem sta kilometrů brzdí, dochází k jeho sublimaci a prachové částice v atmosféře zazáří jako meteory. Výsledkem je výrazný nárůst počtu pozorovaných meteorů, které zdánlivě vylétají z radiantu, nacházejícího se v severní části souhvězdí Persea, po němž roj dostal své označení.
Tento nejoblíbenější meteorický roj bude letos pozorovatelný za skvělých podmínek! Maximum aktivity vychází na 22. hodinu SELČ večer z 12. na 13. srpna. Roj slibuje ZHR až 110 meteorů za hodinu. V době maxima bude právě zapadat srpek Měsíce, takže v místech s temnou oblohou budeme mít vynikající podmínky na pozorování.