V sobotu 16. dubna se konala v Žebráku konference – Velké setkání složek a kolektivních členů České astronomické společnosti (ČAS). Toto setkání, které se zpravidla koná po roce, se tentokrát uskutečnilo až po dvou letech, neboť v minulém roce byl uspořádán sjezd ČAS.
Konferenci předcházelo o den dříve jednání Výkonného výboru ČAS (VV ČAS) v zasedací místnosti Kulturního klubu v Žebráku. Na něm byla projednána řada úkolů, rozdělení dotace složkám ČAS a příprava Velkého setkání.
Vlastní konference se uskutečnila na pozvání Hvězdárny Žebrák v sále místního kina. Sjeli se sem zástupci (většinou členové vedení) jednotlivých složek ČAS z celé republiky. Ti zde pak zastupovali a prezentovali činnost jednotlivých poboček, odborných sekcí, kolektivních členů ČAS a kolektivních členů ČAS se statutem sekce nebo pobočky.
V první části programu vystoupili někteří členové VV ČAS, kteří seznámili ostatní s činností, rozdělením dotace, odbornými projekty a dalšími úkoly Výkonného výboru. Jedním z těchto projektů je např. Česká astrofotografie měsíce, kde se mohou realizovat zájemci z celé republiky publikováním zajímavých a kvalitních snímků s astronomickou tématikou. Další projekt je mezinárodní, s cílem získat pro ČAS přístup k velkému dalekohledu pro rozvíjení odborné činnosti členů ČAS. Ten začala rozbíhat speciálně ustavená odborná skupina po posledním sjezdu. Dále již následovaly jednotlivé příspěvky ze stran složek ČAS. Z nich si bylo možné udělat určitou představu o tom, jak je činnost v ČAS rozsáhlá a různorodá. A bylo se věru čím pochlubit. Nicméně na setkání zazněly i kritické připomínky a názory. Některé příspěvky také ukázaly, že není úplně vše v pořádku a bez problémů. Že jak ve výboru, tak i v některých složkách je co řešit a napravovat.
Setkání v Žebráku se zúčastnil i čestný předseda ČAS, astrofyzik a popularizátor RNDr. Jiří Grygar, CSc. Ten na akci přicestoval až z Mnichova. Vzhledem k tomu, že nedávno slavil své 75. narozeniny, měli pro něj účastníci malé překvapení v podobě daru – speciálního uměleckého díla, které mu předal osobně jeho tvůrce a zároveň člen ČAS Robert Kaufman z ateliéru WAGA v Málkově. Nádherný dar tvořila skleněná probarvená plastika, dvě rozpůlené polokoule, které představovaly poznání. To však ještě nebylo vše. Doktora Grygara čekalo ještě jedno překvapení v podobě nastudování části tzv. Fialové opery, kterou kdysi napsal v šedesátých letech. Zvuková část opery byla doprovázena i vizuálně dobovými fotografiemi z dob starých expedic, na kterých bylo možné poznat řadu tehdejších účastníků, z nichž někteří již nežijí.
Po ukončení konference ve večerních hodinách se někteří astronomové ještě rozjeli na Hvězdárnu Žebrák, kde byl připraven dalekohled. Někteří pak navštívili i večerní působivou prohlídku hradu Točník. I ta byla spojena s večerním astronomickým pozorováním, které připravili pořadatelé z Hvězdárny v Žebráku. Za úspěšně provedenou přípravu akce a její průběh lze poděkovat zejména místním pořadatelům