Ruská kosmická agentura Roskosmos ji vypustila 8. listopadu 2011. Jednalo se o mezinárodní projekt s účastí Ruska, Číny, Velké Británie, Finska a Bulharska, který měl za hlavní cíl návrat vzorků z Marsova měsíce Fobos zpět na Zemi.
Bohužel nedlouho po startu došlo k problémům, které měly pro sondu fatální následky. Po oddělení sondy od posledního stupně nosné rakety nedošlo totiž k zažehnutí motoru, který měl zařízení navést na dráhu k planetě Mars. Sonda se navíc odmlčela a již se s ní nepodařilo navázat spojení. Tento sled nešťastných událostí tedy skončí 15. ledna 2012 večer (středoevropského času) zánikem sondy ve vysoké atmosféře Země. Není vyloučené, že by k destrukci relativně velkého zařízení mohlo dojít nad Evropou.
Podle posledních informací, které se neustále zpřesňují, k pádu sondy dojde v čase mezi 19. až 24. hodinou (SEČ). V tomto intervalu se Fobos-Grunt dostane hned třikrát nad střední Evropu.
První přelet lze očekávat nad jiho-jihovýchodním obzorem kolem 19:20 SEČ (nejvýš 16° nad obzorem; 2,5 mag). K druhému, nejpříznivějšímu, přeletu dojde kolem 20:50 SEČ (49°;ZSZ; 0,6 mag) a konečně naposledy by se sonda mohla nad Evropou objevit kolem 23:51 SEČ (22°; JJZ; 1,7 mag). Situaci všech přeletů znázorňují připojené obrázky. Nezapomeňte ovšem, že předpověď nemusí být ani zdaleka přesná v okamžiku, kdy na zanikající sondu bude působit stále hustší zemská atmosféra. Údaje jsou z 15. 1. 2012 15 hod SEČ).
Dodatek: Podle informací z řízení mise (Rusko), měly fragmenty Phobos-Grunt dopadnout v 17:45 UT do Tichého oceánu, 1250 km západně od čilského ostrova Wellington. Roscosmos odhadl, že na povrch Země dopadne asi 20 až 30 úlomků o maximální celkové hmotnosti 200 kg.