Mapa planety Mars s popisem převzatá ze stránek ALPO, kde jí najdete ve větší velikosti.
Natočení Marsu
Ve Hvězdářské ročence je možné najít planetografickou délku středu kotoučku Marsu (značenou l) pro každý den v 00:00 UT. Pokud jí potřebujete vypočítat pro jiný čas, stačí k ní přičíst hodnotu 14.62° za každou hodinu uběhlou od 00:00 UT. Planetografická délka středu kotoučku Marsu udává poledník mířící přesně k Zemi. Jak bude Mars natočen zjistíte přibližně z následujícího obrázku, kde je zobrazeno natočení planety po 50°. Např 28.8.2003 ve 23:00 UT je l = 305.8° , tj. podobné natočení jako na 3.obrázku spodní řady.
Natočení planety Mars pro dalekohled převracející podle svislé osy (zleva doprava).
Údaj ve stupních udává planetografickou délku středu kotoučku Marsu.
Na stránkách Sky and Telescope se nachází zajímavý Java skript, který po zadání požadovaného data a času zobrazí jednak základní údaje o viditelnosti planety a dále rozvinutou mapu planety i s popisem jednotlivých údajů.
Postavení měsíců
Mars má dva malé měsíce Phobos a Deimos, pravděpodobně zachycené planetky. Tyto měsíce jsou poměrně slabé (10.5 a 11.6 magnitudy) a jsou silně přezářeny kotoučkem planety. Návod na to, jak měsíce pozorovat najdete na stránkách Sky and Telescope. Zároveň zde najdete Java skript zobrazující postavení obou měsíců k zadanému datu.
Pozorování albedových útvarů
Mars má v letošní opozici velice nízkou deklinaci a proto se nachází jen nízko nad obzorem. S pozorováním je třeba počkat, až vystoupí alespoň 15° nad obzor, čím více, tím lépe. V dalekohledu o průměru alespoň 10 cm je na Marsu možno pozorovat polární čepičku a základní albedové útvary (tmavší a světlejší místa na povrchu). Již za jednu hodinu je možné pozorovat posun albedových útvarů vlivem rotace Marsu (jedna otočka za 24 hodin a 39 minut). H+P Plzeň používá k pozorování Marsu svůj největší dalekohled Meade o průměru 305 mm. V tomto dalekohledu vypadá povrch planety podobně jako na přiložené fotografii a kresbě.
Na fotografii je Mars natočen k Zemi poledníkem 13°, na kresbě o 45 minut později se natočení změnilo na 25°. Velice výrazná je jižní polární čepička.
Tmavé albedové útvary: z leva Mare Serpentis, Mare Sirenum, Meridiani Sinus, Mare Erythraeum, v horní části pak Mare Acidalium.
Světlé albedové útvary: z leva Arabia, Moab, Chryse, Pyrhale Regie, Argyre