Ranní snídaně je stejně zmatená jako předchozí den. Ale nikomu to příliš nevadí. V dopoledních hodinách je naplánovaná návštěva programu planetária, alternativně možnost návštěvy zoo. Planetárium v Pekingu je ohromná prosklená budova postavená vedle malé staré hvězdárny s jednou kopulí a staré budovy planetária. Nová budova je tak velká, že je problém ji vyfotografovat. Uvnitř je několik projekčních sálů s různou technikou, prodejní a výstavní prostory.
Měli jsme možnost shlédnout program o prachoplynných mlhovinách. Program byl určen běžné veřejnosti, tedy populárně naučný. Tím, jak se ho tvůrci snažili co nejvíce zkrátit, působil poněkud zmatečně a našli jsme v něm i několik odborných chyb. Projekce byla digitální a nebyla příliš kvalitní. Sesazení jednotlivých projektorů bylo znatelné a hvězdné pozadí vypadalo nevěrohodně. Výstavní prostory působily velkoryse, nicméně zaujaly jen některé zajímavé detaily. Po návštěvě planetária následoval odjezd na Velkou čínskou zeď. Na tento div světa se většina z nás velmi těšila. K vlastní zdi jsme po zaplacení vstupného vyjeli kabinkovou lanovkou. Nahoře byl rozchod a tak skupinky i jednotlivci si mohli v klidu projít poměrně dlouhé úseky. Některé části byly po rovině, některé zase poměrně strmé. Naštěstí bylo pod mrakem a tak cesta byla snesitelná. Přesto jsme se v některých úsecích dosti zapotili. V každém případě se jednalo o zajímavý a nezapomenutelný zážitek. Dolů byla možnost sejít pěšky, použít kabinkouvou nebo otevřenou sedačkovou lanovku nebo sjet na vozíčku po klouzavé tobogánové dráze. Většina z nás zvolila třetí možnost, která byla velmi vzrušující. Dráha měla délku kolem 1,5 km se značným převýšením a vedla nádhernou krajinou. Po vystoupení z vozíku bylo nutné se dostat ke stánkům a snažit se projít špalírem prodavačů suvenýrů. Autobusem jsme se dostali zpět k hotelu a pak šli na večeři. Byla podávaná pochoutka – Pekingská kachna.
Po večeři jsme se ještě vydali na nákupní třídu v Pekingu, kde je množství obchodů. Zastavili jsme se i na tržišti s různými delikatesami. A tak někteří z nás zde měli možnost ochutnat třeba hada, stonožku, brouky, pštrosí maso a podobně.
Sál pekingského planetária | Další vnitřní prostory planetária |
Vnější planetárium |
Několik pohledů na Dlouhou čínskou zeď |
Foto Jiří Polák
Předchozí den | Následující den |
Podobný deník ze stejného zájezdu, ale psaný jinými účastníky je zveřejňován na stránkách Západočeské pobočky ČAS. (popis dne 27.7.2009)
Harmonogram zájezdu