Aktuální obloha

Jak vypadá obloha nad námi právě teď? Jsou na Slunci nějaké skvrny? A co Měsíc? Couvá, nebo dorůstá? Odpovědi na tyto otázky hledejte na této stránce.

Obloha

Mapa ukazuje pohled na noční oblohu přibližně v polovině měsíce, kolem 20 hodiny (SEČ).

 
 
Zimní souhvězdí jako je Orion, Býk, či například Blíženci Castor a Pollux, se s námi pomalu začínají loučit. Nemusíte se však bát, celý březen je na večerní obloze stále nalezneme. Pomalu se nám i na večerní oblohu dostávají souhvězdí typická pro jaro. Jde hlavně o souhvězdí Raka, Lva a Panny.
 
Planety
Planetární roj z konce února, si můžeme vychutnat ještě počátkem března. Především v prvních březnových dnech kdy kolem jednotlivých planet projde i pomalu se zvětšující srpek Měsíce, bude zajímavý. Po západu Slunce máme (už jen teoretickou) možnost spatřit planetu Saturn.  Nesmíme zapomenout ani na Merkur, který se velmi rychle opět schová v záři Slunce, ale který první týden v březnu budete moci obdivovat nízko nad západním obzorem. Mnohem výše bude zářit jasná Venuše. Ta nám v dalekohledu ukáže již jen uzoučký srpeček. I Venuše nám začíná pomalu z večerní oblohy ustupovat. Král planet Sluneční soustavy – Jupiter, dominuje z večera vysoko nad jihem a postupem noci se přesouvá k západu. Také Mars, se svou narudlou (spíše naoranžovělou) barvou a stále slušnou jasností je na obloze lehce k nalezení. 
 
Více o planetách se dočtete v našem článku.
 
Zatmění
 
Letošní březen také patří hned dvěma zatměním. Pravda, to Měsíční nebude z našeho území v podstatě pozorovatelné a tak nám zbývá „pouze“ částečné zatmění Slunce 29. března.2025. 
 
Všechny potřebné informace naleznete opět v našem článku.
 
Obě naše hvězdárny Vám budou k dispozici od 11 do 13 hodin.
 
Měsíc
 

Fáze Měsíce:
první čtvrť: 6. března
úplněk: 14. března 07:55 SEČ 
poslední čtvrť: 22. března
nov: 29. března 11:58 SEČ

To také znamená, že Měsíc u nás nejlépe uvidíte dalekohledem 6. resp. 7. března, šanci máte i v následujícím týdnu (13. a 14. března), kdy je úplněk a zároveň nám bude  Měsíc  přesvětlovat ostatní nebeské objekty. Je ale na vás, kdy na hvězdárnu zajdete. 

Aktivita Slunce nám mírně klesá, pravděpodobně jsme již za maximem tohoto cyklu. Na Slunce se můžete přijít podívat i na naši hvězdárnu (Rokycany, Plzeň), kde vám (za jasného počasí) rádi ukážeme fotosféru (tedy jakýsi povrch Slunce) a chromosféru, kterou sledujeme speciálním dalekohledem v tzv. čáře H alfa.
 
Ještě malé připomenutí dopolední návštěvu hvězdárny je nutné si předem domluvit a to buď telefonicky, nebo emailem. Kontakty zde. Je to snadné a těšíme se na vás.

A co dělat když je zataženo, ale přesto toužíte vidět hvězdy? Zkuste navštívit třeba naši hvězdárnu v Plzni, kde vám rádi ukážeme hvězdnou oblohu v malém komorním planetáriu.

Slunce z družice SDO

Aktuální fáze Měsíce
Měsíc je starý 17 dní

Couvající měsíc
Couvající měsíc

Na obloze jej najdeme v souhvězdí Vah

 

 

Viditelnost planet a Měsíce
Graf východů a západů planet, Měsíce
Západy, východy
Zdroj: astromik.org
Legenda
Měsíc Merkur Venuše Mars Jupiter Saturn Uran Neptun

Najdete nás také na:

Na hvězdárně sídlí:

Galerie

Nejbližší události

Dub
15
Út
16:00 Astrokroužek Plzeň – pokročilí
Astrokroužek Plzeň – pokročilí
Dub 15 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
Dub
16
St
18:30 Přednáška „Program ARTEMIS: Zpát...
Přednáška „Program ARTEMIS: Zpát...
Dub 16 @ 18:30
Přednáší: Milan Halousek Česká astronomická společnost Anotace: Už je to víc než padesát roků, co se Pozemšťané naposledy procházeli po povrchu Měsíce. Nyní se připravuje návrat, na Měsíci v rámci programu ARTEMIS… Celý článek
Dub
17
Čt
20:00 Pozorování oblohy Rokycany
Pozorování oblohy Rokycany
Dub 17 @ 20:00
Pozorovací čtvrtky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze, při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavy fotografií či program v sálu hvězdárny. Začátek programu každý čtvrtek v 20 hodin. Upozornění: Pozorování  je možné… Celý článek
Dub
22
Út
16:00 Astrokroužek Rokycany – pokročilí
Astrokroužek Rokycany – pokročilí
Dub 22 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích