Aktuální obloha

Jak vypadá obloha nad námi právě teď? Jsou na Slunci nějaké skvrny? A co Měsíc? Couvá, nebo dorůstá? Odpovědi na tyto otázky hledejte na této stránce.

Obloha

Mapa ukazuje pohled na noční oblohu přibližně v polovině měsíce, kolem 20 hodiny (SEČ).

Dlouhé podzimní i zimní večery a noci nám dávají možnost nakouknout nejen na oblohu typicky podzimní, ale z večera nám umožní si vychutnat část oblohy letní a v průběhu noci typicky zimní souhvězdí. Z letní je stále pěkně vidět letní trojúhelník tvořený hvězdou Vega ze souhvězdí Lyry, Deneb ze souhvězdí Labuťě a Altair ze souhvězdí Orla.
Ta podzimní nabídne především souhvězdí Pegase a jeho známý asterismus Pegasův čtverec, tvořený čtyřmi jasnými hvězdami, pravda, jedna hvězda již patří do vedlejšího souhvězdí Andromedy. Ta je také velmi dobře viditelná a navíc v ní i okem můžete najít jednu z nejjasnějších galaxií na obloze známou velkou galaxii v Andromedě. Je to nejvzdálenější objekt, který může vidět neozbrojené lidské oko. Díváme se totiž do vzdálenosti, ze které k nám světlo putuje neuvěřitelných 2 500 000 let. A vězte, že tato galaxie je jedna z blízkých.
Zimní obloha nám typicky přináší asi nejkrásnější a nejnápadnější souhvězdí na obloze a to postavu bojovníka Orion. Díky tomu, že obrazec vytváří jasné hvězdy, nejde jej přehlédnout. Navíc zde leží jedna z nejjasnějších mlhovin, taktéž viditelná pouhým okem.
 
Planety
Krátce po západu Slunce lze nad západním obzorem spatřit jasnou „hvězdu“ . Tou je planeta Venuše. Nicméně dobrý cíl pro dalekohled to rozhodně není. V současné době je příliš nízko a zapadá za soumraku. 
 

Pán prstenů – Saturn je na tom v listopadu stále velmi dobře. Ten vám v dalekohledu ukázat již můžeme. Planeta je nyní dobře pozorovatelná téměř po celou noc. V dalekohledu uvidíme planetu i s prsteny, na které se nyní díváme skoro z roviny jejich oběhu, tedy podobně jako bychom se dívali na gramofonovou desku nikoli shora, ale přesně z boku.

Největší planeta Sluneční soustavy – Jupiter, vychází již večer a je pozorovatelná téměř po celou noc. Nejlépe ji spatříme sice až po půlnoci, ale pomalu a jistě se dostává i do dosahu našich dalekohledů.
Ještě o něco déle vychází planeta Mars.  Tuto planetu vám nyní neukážeme, protože výše nad obzor se dostává až kolem půlnoci a déle. Prosinec a hlavně leden budou však mnohem příznivější. Stačí si tedy jen hezky počkat.
 
Kometa v říjnu nakonec sice byla a ze začátku měsíce byla i poměrně jasná, ale zárověň bylo velmi špatné počasí. Nyní je již dosti slabá a je vidět v našich dalekohledech jen jako rozmazaná hvězda s krátkým ohonem.
 
Další podzimní zajímavosti na obloze shrnuje náš článek.
 
Měsíc
 

Fáze Měsíce:
nov: 1. listopadu 13:47 SEČ
první čtvrť: 9. listopadu
úplněk: 15. listopadu 22:29 SEČ 
poslední čtvrť: 23. listopadu

To také znamená, že Měsíc u nás nejlépe uvidíte dalekohledem 7. resp. 8. listopadu ale šanci máte i v následujícím týdnu (14. a 15. listopadu), kdy je sice úplněk a zároveň nám bude  Měsíc  přesvětlovat ostatní nebeské objekty. Je ale na vás, kdy na hvězdárnu zajdete. 

Aktivita Slunce je i nadále vysoká. I nadále je možné, že se dočkáme silnějších polárních září z našeho území. Na Slunce se můžete přijít podívat i na naši hvězdárnu (Rokycany, Plzeň), kde vám (za jasného počasí) rádi ukážeme fotosféru (tedy jakýsi povrch Slunce) a chromosféru, kterou sledujeme speciálním dalekohledem v tzv. čáře H alfa.
 
Ještě malé připomenutí dopolední návštěvu hvězdárny je nutné si předem domluvit a to buď telefonicky, nebo emailem. Kontakty zde. Je to snadné a těšíme se na vás.

A co dělat když je zataženo, ale přesto toužíte vidět hvězdy? Zkuste navštívit třeba naši hvězdárnu v Plzni, kde vám rádi ukážeme hvězdnou oblohu v malém komorním planetáriu.

Slunce z družice SDO

Aktuální fáze Měsíce
Měsíc je starý 20 dní

Couvající měsíc
Couvající měsíc

Na obloze jej najdeme v souhvězdí Raka

 

 

Viditelnost planet a Měsíce
Graf východů a západů planet, Měsíce
Západy, východy
Zdroj: astromik.org
Legenda
Měsíc Merkur Venuše Mars Jupiter Saturn Uran Neptun

Najdete nás také na:

Na hvězdárně sídlí:

Galerie

Nejbližší události

Lis
21
Čt
16:00 Astrokroužek Rokycany – začátečníci
Astrokroužek Rokycany – začátečníci
Lis 21 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
18:00 Pozorování oblohy Rokycany
Pozorování oblohy Rokycany
Lis 21 @ 18:00
Pozorovací čtvrtky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze, při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavy fotografií či program v sálu hvězdárny. Začátek programu každý čtvrtek v 18 hodin. Upozornění: Pozorování  je možné… Celý článek
Lis
22
18:00 Pozorování oblohy Plzeň
Pozorování oblohy Plzeň
Lis 22 @ 18:00
Pozorovací pátky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze. Při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavního prostoru či program v malém planetáriu. Začátek programu každý pátek v 18:00 h Upozornění: Pozorování  je možné pouze… Celý článek
Lis
25
Po
16:00 Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Lis 25 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
Lis
26
Út
16:00 Astrokroužek Plzeň – pokročilí
Astrokroužek Plzeň – pokročilí
Lis 26 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích