O Expedici

Co se vlastně skrývá pod názvem „Expedice“? Proč je někdy psána s velkým písmenem a někdy s malým? Jedná se o něco na způsob letního tábora, s tím rozdílem, že zde se hlavní činnost odehrává v době, kdy většina lidí spí.
Pokud je večer jasno, začíná spolu s přibývající tmou nabývat na intenzitě hemžení účastníků v okolí tábora a připravuje se vše potřebné na pozorování. Vynáší se na pozorovací stanoviště dalekohledy, stativy, karimatky, spacáky a další věci. Nakonec všichni zaujmou svá místa a pokud to vydrží jak oni, tak i počasí, zabývají se astronomickou činností až do ranních hodin. Teprve pak zase vše sklidí a jdou si lehnout.
Účastníci jsou jak zkušenější pozorovatelé, tak i dospívající mládež, která zde získává první praktické zkušenosti. O oblibě této akce svědčí také to, že někteří účastníci již mají „na kontě“ více než dvacet Expedic.  A jak je to tedy s tím pojmenováním?
Zpočátku se akce jmenovala „Meteorářská expedice“ podle toho, že se na ní pozorovaly pouze meteory. Když se začaly přidávat i jiné druhy pozorování, název se zkrátil na „Expedice“, případně na „Letní Expedice“, aby se odlišila od podobné akce, která se konala mezi vánočními svátky a Silvestrem a které se říkalo „Zimní expedice“. Později se začala nazývat „Letní astronomické praktikum“, protože to prý lépe odpovídalo skutečnosti. Pro většinu účastníků však stejně zůstávala Expedicí a tak se v současnosti užívá obou názvů. Nejčastěji se uvádí, že „Letní astronomické praktikum“ je označení druhu akce a „Expedice“ spolu s rokem konání (např. Expedice 2019) je její název. Proto by se správně mělo psát první písmeno velké.

Najdete nás také na:

Na hvězdárně sídlí:

Galerie

Nejbližší události

Lis
1
18:00 Pozorování oblohy Plzeň
Pozorování oblohy Plzeň
Lis 1 @ 18:00
Pozorovací pátky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze. Při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavního prostoru či program v malém planetáriu. Začátek programu každý pátek v 18:00 h Upozornění: Pozorování  je možné pouze… Celý článek
Lis
4
Po
16:00 Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Lis 4 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
18:30 Astronomický kurz
Astronomický kurz
Lis 4 @ 18:30 – 20:30
Více informací na stránkách o kurzech. https://www.hvr.cz/kurzy-hvezdarna-plzen/
Lis
5
Út
16:00 Astrokroužek Rokycany – pokročilí
Astrokroužek Rokycany – pokročilí
Lis 5 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
Lis
6
St
18:30 Přednáška „Mayská civilizace a n...
Přednáška „Mayská civilizace a n...
Lis 6 @ 18:30
Přednáší: Ing. Jan Vondrák, DrSc., Astronomický ústav AV ČR Praha Anotace: Na území dnešního Mexika, Guatemaly, Belize, severozápadního Salvadoru a západního Hondurasu se v průběhu tisíciletí formovaly významné indiánské kultury. Mezi nimi… Celý článek