Pracovníci hvězdárny provádí denně (samozřejmě pouze za jasné oblohy) zákres Sluneční fotosféry a určení relativního čísla jeho aktivity. Archiv kreseb a spoustu dalších zajímavostí si můžete prohlédnout na stránkách Sluneční patroly Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.
Překvapí nás Slunce?
Slunce není jen klidná horká plynová koule , která nám dává životadárnou energii, ale je to velmi složitý a důmyslný systém plně ovládaný silným magnetickým polem. Nejlépe pozorovatelným projevem magnetického pole jsou sluneční skvrny.
Jaký bude 25. cyklus?
O tom, že již začal 25. „jedenáctiletý“ cyklus sluneční aktivity se v Astronomických informacích psalo už v loňském zářijovém čísle. Součástí článku byly i předpovědi zpracované různými skupinami odborníků na solární aktivitu týkající…
Nová skupina skvrn na Slunci
Na východním okraji Slunce se před dvěma dny objevila nová a rozsáhlá skupina skvrn. Nese označení AR 1339 a na šířku měří přes 40 000 km, je tedy svou velikostí více jak třikrát…
Nová technika hvězdárny nejen pro fotografování Slunce
Nejen zvýšená aktivita Slunce, ale také lepší pozorovací podmínky během Letního astronomického praktika – Expedice 2011 umožnily důkladněji prověřit možnosti nové kamerky Imaging Source DM31 při snímání Slunce. V kombinaci s dalekohledem Lunt…
Protuberance na Slunci 13.5.2011
Snímek byl pořízen 13. května 2011 v 9:00 UT před Hvězdárnou a planetáriem Plzeň. Dalekohled: Lunt LS60THa s 50mm DS na azimutální montáži Kamera: DMK 31 s reduktorem ohniska Z velikosti kotouče disku vychází efektivní ohnisko…