Hvězdárna a planetárium Plzeň po několika letech opět pořádala ve spolupráci se Západočeskou pobočkou ČAS hvězdárnou v Rokycanech, pro zájemce o pozorování z řad mladých astronomů amatérů a začátečníků, letní astronomické praktikum – Expedice 2001.
Praktikum se uskutečnilo v termínu od pátku 13. 7. 2001 do neděle 22. 7. 2001 v areálu fotbalového stadionu Bažantnice poblíž obce Hvozd nedaleko Manětína. Areál ležící na okraji nevelké vesnice Bažantnice má nejen dostatečné technické a sociální zázemí, ale vyhovuje i svými podmínkami pro astronomická pozorování.
Bohužel v termínu konání praktika bylo poměrně špatné počasí (kromě prvních dvou a posledního dne). Přes den většinou pršelo a udělala se zima, k večeru začala řídnout oblačnost a kolem půlnoci se vyjasnilo. Zároveň se také rychle ještě více ochladilo, takže pozorování se stalo až nepříjemné. Přesto se podařilo naplno pozorovat po pět nocích, což lze vzhledem k meteorologickým podmínkám považovat za úspěch.
Na praktikum bylo přihlášeno celkem 28 pozorovatelů. Z pracovních a zdravotních důvodů se někteří nakonec zúčastnit nemohli, přesto se postupně prostřídalo 24 pozorovatelů.
Kladem praktika bylo dostatečné technické vybavení. Největším pozorovacími přístroji byly automaticky naváděné dalekohledy typu Meade o průměru 305 mm a 205 mm, dále Meniscas – Cassegreine o parametrech 150 mm / 2250 mm na paralaktické montáži s motorovým pohonem. Dalšími velkými přístroji byly soukromé dalekohledy např.: refraktor 120 mm / 1000 mm na paralaktické montáži s motorovým pohonem, několik zrcadlových Newtonů o různých průměrech a řada menších triedrů. Pro pozorování proměnných zákrytových dvojhvězd a jasnějších objektů AAPO a komety bylo připraveno pět dalekohledů – obřích triedrů na azimutální montáži typu Somet 25 x 100, pět DB 10 x 80 a malý Somet 25 x 80.
Do výbavy je zapotřebí započítal i dostatečné vybavení počítačovou technikou včetně tiskárny, dataprojektoru, přijímače DCF 77, přijímače družicového signálu GPS pro určení polohy a nastavení dalekohledů, elektronické stopky, soupravu s CCD kamerou a autoguiderem, digitální fotoaparát a další potřebná zařízení.
Pozorovací program se soustředil hlavně na sledování aktuální komety C/2001 A2 (LINEAR), planety Mars a zajímavých objektů noční oblohy. Součástí pozorování byl i praktický nácvik ovládání a vyhledávání astronomických objektů v jednotlivých dalekohledech. Stranou nezůstalo ani fotografování, pozorování meteorů a proměnných zákrytových hvězd. Avšak některé pozorovací aktivity silně narušovalo nevyzpytatelné počasí, které negativně ovlivnilo hlavně pozorování Slunce.
Významnou součástí praktika se stala odborná přednášková činnost. Zájemci si mohli vyslechnout přednášky obsahující praktické návody a rady na pozorování proměnných hvězd, meteorů, fotosféry Slunce. Probralo se i ovládání dalekohledu Meade a využití počítačového hvězdného atlasu Megastar v oblasti amatérské astronomie. Zajímavá byla i přednáška o halových jevech. V záloze bylo připraveno ještě několik dalších témat, ale nezbývá než si počkat na další astronomické praktikum v příštím roce.
Přestože nám letos počasí nepřálo, expediční pozorovací praktikum lze považovat za úspěšné. Nyní máme rok na vyhodnocení a přípravu pozorovací akce v příštím roce.