Úspěšná pozorování tečných zákrytů
Několik členů našeho A-klubu a astronomického kroužku provedlo úspěšné odměření dvou tečných zákrytů hvězd Měsícem.
První tečný zákryt (hvězda 1055 37 Gem měla mag. 5,7) nastal v noci 29./30.9.2002 (předpověď 30.9. ve 4:03:11 UT). Celkem 15 pozorovatelů vybavených příslušnou pozorovací a měřící technikou vytvořilo soustavu pozorovacích stanovišť v oblasti východně od Písku poblíž vesnice Kluky. Podařilo se získat celkem 11 pozorovacích řad (viz. graf č.1). Na některých pozorovacích stanovištích byla situace obzvláště dramatická. Např. pan Brichta na svém stanovišti zaznamenal až 18 kontaktů.
Ještě ten samý den (noc 30.9./1.10.2002) se připravoval další výjezd. Tentokrát ležela pozorovací linie západně od Štipoklas. Před půlnocí se postupně přesunulo celkem 17 pozorovatelů na svá stanoviště, kde odměřili druhý tečný zákryt tentokrát hvězdy 1070 k Gem. Hvězda měla mag. 3,6 a zákryt byl stanoven na 23:33:31 UT.
Obě akce lze považovat podle předběžného vyhodnocení výsledků měření za velmi úspěšné. Podařilo se podle „předpovědi v poslední minutě“ správně stanovit pozorovací linie, včas na stanoviště dopravit pozorovatele s pozorovací a měřící technikou. Drobné technické problémy, které se během měření vyskytly nešlo předvídat a pracuje se na jejich odstranění. Vzhledem k tomu, že těchto dvou akcí se zúčastnilo nečekaně velké množství pozorovatelů (dokonce i z Teplic a Ústí nad Labem), je zapotřebí i do budoucna hlídat dokonalé technické a organizační zabezpečení takovéto rozsáhlé akce. Zdá se, že se konečně i v Plzni podařilo vytvořit základ pozorovací výjezdové skupiny, která se bude zabývat právě měřením tečných zákrytů. Vážní zájemci o tuto aktivitu především z řad mládeže jsou samozřejmě vítáni a mohou se přihlásit na odborném pracovišti H+P Plzeň.
Podzimní pozorovací víkend v Rokycanech
Ve dnech 11.10. – 13.10.2002 se uskutečnil na hvězdárně v Rokycanech pozorovací víkend, který pořádala Hvězdárna a planetárium Plzeň ve spolupráci se Západočeskou pobočkou ČAS a rokycanskou hvězdárnou.
Víkendová pozorovací akce začala již v pátek ve večerních hodinách. Připraveno bylo nejen pozorování meteorického roje Orionidy, ale i astronomická prohlídka objektů podzimní oblohy. Bohužel nepříznivé počasí po celou dobu akce zcela znemožnilo jakákoliv astronomická pozorování.
Významnou součástí pozorovacích víkendů bývají i astronomické odborné přednášky. Ani tento víkend nebyl výjimkou, a tak se uskutečnily dokonce čtyři. První přednáška ředitele hvězdárny v Rokycanech Karla Halíře se týkala vyhodnocení výsledků nedávno úspěšně odpozorovaných a odměřených zákrytů (viz. předchozí článek). Další dvě přednášky včetně prezentace přednesl Ing. Libor Šmíd. Účastníci měli možnost vyslechnout rady, jak si správně počínat při astronomickém fotografování, jakou použít techniku a čeho se vystříhat. Poslední přednáška Ing. Rostislava Medlína byla již volnější, ale o to delší (skončila v pozdních nočních hodinách). Pojednávala o problematice a pozorování polárních září, protože přednášející se zúčastnil výpravy do severských států právě za účelem pozorování tohoto pro nás vzácného úkazu.
Pozorovací akce, které se zúčastnilo i přes velmi špatné počasí 18 zájemců, skončila v neděli v dopoledních hodinách.