Alespoň krátkou připomínkou je nutno se zmínit o kometě C/2022 E3, o které zde byl článek již 28. prosince minulého roku.
Kometa byla prvně zachycena 2. března 2022 na snímcích v rámci programu oblohové přehlídky Zwicky Transient Facility (odtud její označení ZTF) v Kalifornii na observatoři Mt. Palomar. Následná pozorování záhy ukázala, že se jedná o dlouhoperiodickou kometu s dobou oběhu asi 50 tisíc let.
Vlasatice již 12. ledna 2023 dosáhla přísluní ve vzdálenosti asi 166 milionů kilometrů od Slunce. Prakticky v témže čase začala být cirkumpolární, a navíc se stále blíží k Zemi, přičemž 1. února proletí nejblíže k nám, ve vzdálenosti cca 42 milionů kilometrů. Právě i to vede, po průchodu perihelem, k jejímu průběžnému zjasňování.
Rozhodně však tentokrát nemůžeme očekávat mimořádně jasnou kometu s nápadným ohonem, jako byla Neowise v roce 2020. Nyní, ve druhé polovině ledna, se kometa blíží limitní jasnosti 6. mag a na přelomu ledna a února by mohla atakovat až 5. mag. Pro zkušenější pozorovatele tedy velice zajímavý a jasný objekt, ale pro laickou veřejnost jen mlhavý, tak tak pozorovatelný obláček.
Na praktické pozorování bude nejvhodnější poslední lednový týden. Kometa bude vysoko nad obzorem poblíž Polárky a zároveň Měsíc ještě nebude ve druhé polovině noci rušit svým svitem. Horší podmínky nastanou krátce po průletu C/2022 E3 přízemím (1. února), neboť jen čtyři dny poté nastává měsíční v úplněk. Celé období před ním má smysl sledovat kometu v časných ranních hodinách a po něm naopak už na obloze večerní. To se tedy týká především únorového období, až se Měsíc přesune na oblohu ve druhé polovině nocí.
Kometa ZTF se v následujících dnech svižně přesune ze souhvězdí Pastýře (14. – 21. ledna), do Draka (22. – 25. ledna), Malého medvěda (26. – 28. ledna), Žirafy (29. ledna – 4. února), Vozky (5. – 9. února) a poté Býka. Zajímavostí a současně výzvou pro astrofotografy bude večer 11. a 12. února její průchod poblíž jasné planety Mars. Pohyb vlasatice je dobře patrný z názorného obrázku připraveného Petrem Horálkem. Denní efemeridu pak najdete jako součást výše zmíněného článku.